Şanlıurfa |Tr

bereketli hilal toprakları içerisinde yer alan son yılların en gizemli keşfi, insanlık tarihinin sıfır noktası olarak bilinen T harfine benzer tonlarca ağırlıktaki taşlarıyla bildiğiniz o en eski hikayelerin de ötesinde gizemli tapınak Göbeklitepe.

Antik şehirleri, dini yapılarıyla birlikte bereketli hilal toprakları içerisinde yer alan son yılların en gizemli keşfi olan insanlık tarihinin sıfır noktası olarak bilinen T harfine benzer tonlarca ağırlıktaki taşlarıyla bildiğiniz o en eski hikayelerin de ötesinde gizemli tapınak Göbeklitepe, Şanlurfa.

Yontma Taş Devri (Paleolitik) ‘ne kadar giden tarihiyle, İpekyolu güzergahında önemli bir geçiş noktası oluşturan güneydoğu şehrimiz.

balıklıgöl

Mancınıkla ateşe atılan Hz.İbrahim peygamberin hikayesiyle Balıklıgöl, Veba Vadisi ya da Hastalıklar Vadisi olarak da adını bildiğimiz yıllar öncesinde Atatürk Barajı sonrası sular altında kalan gizemli antik yerleşme yeri Nevali Çori, Antik şehirleri, dini yapılarıyla birlikte bereketli hilal toprakları içerisinde yer alan son yılların en gizemli keşfi olan insanlık tarihinin sıfır noktası olarak bilinen T harfine benzer tonlarca ağırlıktaki taşlarıyla bildiğiniz tarihin karanlık dönemi neolitik çağa ışık tutan gizemli tapınak Göbeklitepe ŞANLIURFA

Göbeklitepe kazılarıyla tanıdığımız Klaus Schmidt’in anısına eşi Çiğdem Hanımın açmış olduğu Klaus Schmidt Anı Evi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İngilizcede bazaar olarak bilinen bu bölgenin Hatay’dan uzanıp sınır boyu gelen çarşılarından olan balıklıgöl civarındaki çarşıları gezebilirsiniz. Bu çarşılar içerisinde birkaç tane de han bulunmaktadır. Gümrükhanı’nda Mırra ya da Menengiç kahvesi içebilirsiniz.

GÖBEKLİTEPE’YE NASIL GİDERİM ?

Şehre uzaklığı 15 km olan, şehrin kuzeydoğusunda yer alan (merkez dikkate alındığında Bahçelievler) tarihin sıfır noktası Göbeklitepe‘ye ulaşım için 5 Ağustos’tan beri, saat 10.00, 13.00 ve 16.00 ‘da Abide durağından (Havaş durağı yanında) Göbeklitepe yönüne gidiyor. Ve saat 12.00, 15.00 ve 18.00’de Göbeklitepe ‘den gelen gün içerisinde üç sefer yapan belediye otobüsü bulunmaktadır. Ücretli de 3-5 tl olarak değişiyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

NOT: Şehirle özdeşleşen bir diğer şey ise Sıra Geceleri. Sıra geceleri konusunda daha önce gittiklerimde, fiyat – kalite dengesini beğenmemiş olduğum için önermiyorum. Bunu ifade edip kararı size bırakacağım. *Manici Otel’deki sıra gecelerinin güzel olduğu duyumunu aldım.

ŞEHİR MERKEZİ

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şehir merkezinde bulunan Balıklıgöl, Ayn Zeliha Gölü, Urfa Kalesi, seyir tepesi ve oraya çıkarkenki mağara cafeleri gezilebilirsiniz. Balıklıgöle yakın olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Halepli Mozaik Bahçe de o bölgedeyken kesinlikle gezilmesi gereken yerler. Kurtuluş Müzesi, Müslüm Gürses Müzik ve Sanat Müzesi ve İbrahim Tatlıses Müzesi de ziyaretçilerini bekleyen diğer müzeler. Müzelerin biraz uzun zaman alabileceğini söylemekte fayda var. Özellikle Arkeoloji Müzesi, sizi tarihte yolculuk yaparken büyülemek için bekliyor olacak.

CAMİİ ve TÜRBELER

 

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da birçok camii ve türbeyi de ziyaret edebilirsiniz. Bunlardan birkaçı; Hz. İbrahim’in doğduğu mağara, Eyüp Peygamberin makamı (Çile Mağarası), zamanın zalim hükümdarı Nemrut tarafından Hz.İbrahim’in mancınıkla Urfa Kalesi’nden ateşe atıldığında düştüğü yer olan Balıklıgöl, Hz. İbrahim ‘in doğduğu mağaranın yanındaki camii olan Mevlid-i Halil Camii, İmam Bakır (Hz.) Camii ve Türbesi (Harran), eski Aziz Yuhannes (Vaftizci Yahya) Kilisesi olan bugünkü Selahaddin Eyyubi Camii ile Hasab Padişah Camii bu yerlerden bazılarıdır.

*Buarada bir başka eski Kilise olan camiiye çevrilmiş olan Fırfırlı Camii de Şanlıurfa merkezde görülebilecek yerlerden bir tanesidir.

HALFETİ

saricanta @Halfeti

Mezopotamya toprakları içerisinde yer alan ve İpekyolu güzergahında yer alan şehir, batısında bulunan Gaziantep’ten de tekne turlarına katılabileceğiniz Fırat Nehri üzerindeki Rumkalesi ve cittaslow (yani sakin) ve aynı zamanda batık şehri ile Halfeti ve yalnızca şehir merkezine 122 km uzaklıkta.

batıkşehir

Halfeti ilçesi Urfa’nın serinlemek için bir kaçış noktası benim gözümde. Yapılan bir tekne turu ilin ayrı, ilçenin ayrı sıcaklığına karşı size çok iyi geleceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca daha uzun süren tekne turları da var, batık şehir ve camiinin yakınında mola verip çay içebileceğiniz bir de manzaraya oradan bakabileceğiniz yer mevcut. Yemek işini ise Halfeti’yi gezdikten sonra Birecik’e saklayın.

IMG_20180407_171158

*sesler bana ait değil

20180407_172641

20180407_173423

halfetide günbatımı

Meslek hayatımdan üç yılın geçtiği birkaç gün gezmek için güneydoğudaki farklı bir nokta. Hemen size, şehir hakkında çok net birkaç bilgi veriyorum, şehir Eylül ayının sonunda olduğumuz halde öğlen 37’C yi çok rahat bulabiliyor, aklınızın bir köşesinde kalsın.

Halfeti yerine Birecik’te akşam yemeği yemenizi tavsiye edeceğim daha lezzetli olacağını siz de göreceksiniz. Halfetiye oranla daha az turistik olduğu için mantıken daha iyi olacağını önermiş olayım.

Kümbet evleriyle kendini tanıtımını yapan  HARRAN EVLERİ

Yine Harran’da bulunan dünyanın ilk üniversitesinin olduğu söylenen o kalıntılar, eski taş ocağı olan Bazda Mağaraları’nı ve Samaş ve Sin Kabartmalarını görmeden gelmek istiemiyorum. Ha buarada Harran’da bulunan Şuayip Antik Şehri’ndeki dikili kalıntıları Stonehenge’e benzeten bir ben miyim?

Dünyanın ilk üniversitelerinden bir tanesi olan tarihi Harran Üniversitesi de Harran’da bulunmaktadır. Harran Ulu Camii, Harran Höyüğü, Şuayb Şehri, Bazda Mağaraları, Soğmatar Antik Şehri, Sin ve Samas Kabartmaları, Venüs Anıt Mezarı da Harran’da olup az bilinen gezilebilecek noktalardır. (Yakında fotoğrafları da olacaktır demiştim. İşte fotoğraflar.)

 

 

 

Henüz gidip gezme görme fırsatı bulamadığım Harran’da yer alan Sogmatar Antik Şehri; yıldız, ay, güneş ve gezegenlere tapınmanın olduğu bir yer. Sizce de biraz gizemli, tuhaf değil mi? Harran’ın eski uygarlıklarda bir kavşak noktası olarak ve hatta Medeniyetlerin Doğduğu ve Buluştuğu Kent olarak anlamına sahip olması ve sonrasında Göbeklitepe(?) tapınağı, bir tesadüf olabilir mi?

YEMEKLER

Eğer bir Güneydoğu turu planlıyorsanız lezzetli şeyler yiyeceğinizi söyleyelim, kilo alma garantili bir tur olacağı konusunda sizi uyarırım. Şehirdeki Mutfak Müzesini gezebilir, yöresel lezzetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güneydoğu Mutfağı, bu bölgedeki etlerin lezzeti gerçekten ayrı güzel. Daha çok et ve acı için Şanlıurfa. Yöresel adı isot olan acı biberinin közlenip geldiği, masada bulunan soğan ve bıçakla lezzetini biraz sonra dürüp yiyeceğiniz Ciğer.


nasıl ciğer dürdüğümün videosu var, evet var. böyle nası iştahlıyım ama, biraz da havalı

Vaktiniz varsa kasapta çektirip fırında yaptırabileceğiniz müthiş yöresel Urfa lezzetleri; Lahmacun ve Siverek Tava. Gidip ne yaptırmak ve kaç kişi içiin yaptırmak istediğinizi söylediğinizde içini size hazırlayıp verecek ve yakınlardaki kasapta pişirebileceksiniz. Üstelik pişirme parası da almıyorlar. Anlatırken canım çekti. Ben de gidip yaptırayım kendime. Size de bana da afiyet olsun.

 

TATLILAR

Şıllık, Billuriye tadmadan ve Baklava yemeden dönmeyin.

 

saricanta

nereleri tercih ediyor

Ciğer  -> Ciğerci Yusuf
Kuşbaşı -> Dedecan Ocakbaşı
Baklava -> Üstüneller Baklava
Billuriye -> Miroğlu Künefe
Şıllık -> Közz Mangal
Yöresel Yemekler -> Cevahir Han
Menengiç Kahvesi-> Gümrükhan
Mırra Kahvesi-> Gümrükhan

5/5

2 thoughts on “Şanlıurfa |Tr

  1. Tecrübe ve güzel anlatım birleştiğinde yeme de yanında yat. Ama bu yazıyı okuyup da yemek yememek olmaz. Sayende daha keyifli gezicez. Teşekkürler 😄👏🏻👏🏻

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.