AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Nefes Teknikleri ile Rahatlama

İçindekiler

Hayatın devamı için en önemli ihtiyacımız nefes… Ancak gün içinde kaç kez nefes alıp verdiğimizi fark etmeyiz bile. Ciğerlerimiz, ihtiyaç duyduğu oksijeni bedenimizin dolaştırarak ona hayat katar. Kanda dolaşan oksijen en uzak dokulara kadar ulaşarak hareket etmek, yemek yemek, gülmek gibi günlük faaliyetleri yapmamıza olanak tanır. Bunu gün içinde yaklaşık 22 bin kez yaptığımızı biliyor muydunuz? Gerçekten inanılmaz…

Genelde günlük hayatımızda otomatik olarak nefes alıp verdiğimizi ancak vücudumuz için son hayati önemde bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüzde, farkında olarak ve bilinçle alınan nefeslerin sağlığa ne kadar olumlu etki edeceği malum.

Nefes İçin Bir Mola

Bilinçli nefes alıp vermeye odaklanmak için çok uzun bir zamana ihtiyacınız yok. Gün içinde bitmek tükenmek bilmeyen koşuşturmanız, stresli dakikalar ve ardı ardına gelen telefonlara sadece beş dakika ara vererek başlayabilirsiniz. O halde ilk yapmanız gereken sadece 5 dakika boyunca her şeye ara vermek. Bunun için telefonunuzda anımsatıcılar oluşturabilir veya sadece nefes almayı anımsatacak uygulamaları telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bu tip anımsatıcılar size kendinizi unutturan stresli yaşamınıza sağlıklı bir mola vermenizi sağlayacaktır.

Nefes Teknikleri

Nefes tekniklerinde en önemli olan nokta kontrollü nefes almaktır. Nefesinize odaklanıp yavaşladığınızda, stresiniz azalacak, kan basıncınız düşecek ve sakinleşeceksiniz. En çok tercih edilen bazı tekniklere göz atalım.

1. Karından Nefes Alma

– Başınızın ve dizlerinizin altına yastık koyarak uzanın. Ya da omuzlarınızı ve sırtınızı rahat bırakarak oturun. Bir elinizi göğüs kafesine, diğer elinizi karnınıza koyun. Nefes alıp verirken göğsünüzün ve karnınızın inip kalkışına odaklanın. 

–  Oturabilir ya da uzanabilirsiniz. Bir elinizi göbek deliğinizin biraz üzerine, diğer elinizi göğsünüze koyun. Burnunuzdan nefes alarak karnınızın şiştiğine ve göğsünüzün hareket etmediğine odaklanın. Ağzınızdan nefes verirken karın kaslarınızla nefesinizi itin.

2. Uzun Nefes Alma

Tüm nefesinizi dışarı verin. Bırakın ciğerleriniz nefes alsın. Sonra nefes aldığınızdan daha uzun sürecek bir şekilde nefes verin. Nefes alırken 3’e kadar, verirken 5’e kadar sayabilirsiniz. Bunu iki ya da üç dakika boyunca yapın. Oturur veya yatar pozisyondayken yapabilirsiniz.

3. Nefese Odaklanın

Nefesinize odaklandığınızda ilk kurtulduğunuz şey endişe ve strestir. Meditasyon ve yoga gibi uygulamalarda nefesin bedene bir ışık gibi girdiği tasavvur edilerek nefese odaklanma sağlanabilmektedir. Nefesin burnunuzdan girip ciğerlerinize kadar giden bir ışık olduğunu hayal edebilirsiniz. Bu sürede bedeninizi zihninizle tarayabilirsiniz. Ne kadar gergin olduğunuzu hemen fark edeceksiniz.

4. Eşit Nefes

Pranayama yogada sık karşılaşılan bir uygulama olan eşit nefeste, nefes alış süresiyle veriş süresinin eşit olması gerekiyor. Örneğin 4’e kadar sayarak nefes alıp yine 4’e kadar sayarak nefes vermeniz gerek.

5. Rahatlatıcı Nefes

Oturabilir veya uzanabilirsiniz. Ağzınızı açarak dilinizin ucunu damağınıza bastırın ve tamamen nefesinizi verin. Nefesinizin yarattığı titreşimi dilinizde bile hissedeceksiniz.

Meditatif uygulamaların ilk adımı olan doğru nefes almak, en sık yaptığımız halde bir türlü doğru ve rahatlatıcı şeklini bulamadığımızdan rahatlama sağlayamıyor ve sıkışmışlık hissi yaşamamıza sebep oluyor. Doğru nefes alma teknikleriyle günün belli zamanlarında ayıracağınız kısacık molalarla stresinizi azaltabilir, kan basıncınızı düzenleyebilir ve hatta postürünüzü bile düzeltebilirsiniz. Oksijenin bilinçli bir şekilde vücuda alınmasını sağlayarak genel sağlığınıza son derece büyük bir katkı sağlayacağınızdan şüpheniz olmasın.