AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Güneş Mevsimine Nasıl Hazırlanalım?

İçindekiler

Güneşten Zarar Görmeden Faydalanmanın Yolları

Yaz mevsiminin yaklaşmakta olduğu şu günlerde, şartlar eskisi gibi olmasa da hepimiz deniz kıyısında geçireceğimiz birkaç haftanın hayalini kuruyoruz. Uzmanlar bir yandan bağışıklık sisteminin güçlenmesi için güneş ışığını tavsiye ederken, diğer yandan güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak gerektiğini söylüyor. Peki güneşin zararı nerede başlar?

Güneşin Yararlı Etkileri

 • D Vitamini – UV ışınları, kemikleriniz, bağışıklık sisteminiz ve kan hücreleri için gerekli olan D vitamini üretilmesini sağlar.
 • Sabah Işığı – Sabahların gün ışığında bulunmak, akşam rahat uyumanızı sağlar. Ayrıca deri altındaki yağ tabakasına etki ederek zayıflamaya yardımcı olur.
 • Göz sağlığı – Güneşe direkt olarak bakmanın göze zararı büyük ancak gün ışığı alarak göze giren ışığın uzun vadede göz sağlığını olumlu etkilediği de biliniyor.
 • Serotonin – Güneş ışınları, serotonin adı verilen hormonun aktive edilmesini sağlar. Bu da kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmenize, psikolojik sağlığınıza katkı sağlar.

Güneşin Zararlı Etkileri

Hepimizin D vitamini için güneş ışınlarına ihtiyacı var ancak güneşin zararlı UV ışınlarına korunmadan maruz kalmak gözlere, bağışıklık sistemine ve deriye son derece zararlıdır. Bronzlaşmak, cildinizin UV ışınlarına verdiği tepkidir ve melanin adlı pigmentten kaynaklanır. Uzun süren bronzlaşma ise erken yaşlanma veya uzun vadede cilt kanserine dahi sebep olabilir. Sık rastlanan bazı etkileri şöyle sıralanabilir:

 • Bağışıklık sisteminde Zayıflama – Cildiniz yandığında beyaz kan hücreleri yeni hücreler üretmek için uğraşır. Ancak bağışıklık sisteminizin başka alanlara karşı kendini koruyamamasına neden olabilir.
 • Göz hastalıkları – UV ışınları göz dokularına zarar verebilir. Uzun vadede katarakta sebep olabilir.  
 • Ciltte değişiklikler – Lekeler, çiller, benler oluşabilir ve uzun vadede kansere dönüşebilir.
 • Erken yaşlanma – Güneşte fazla kalmak cildinizin normalden daha erken yıpranmasına neden olabilir.

Güneş Koruyucu Kremler

Öncelikle hiçbir güneş koruyucunun sizi %100 korumayacağı bilgisini vermemiz gerek. Bu ürünlerin güneşte kalma sürenizi uzattığını bilmenizde fayda var. Koruma gücünü anlatan SPF (güneş koruma faktörü) ifadelerine dikkat ederek iyi bir güneş koruyucu alabilirsiniz. Uzmanlar güneşe çıkmadan 40 dakika önce uygulamak koşuluyla 30 koruma faktörlü güneş kremlerini öneriyor.  Piyasada bulabileceğiniz çok farklı marka ve içerikte güneş kremi var ancak bu ürünleri de dikkatle seçmenizde fayda var. Kimyasal bileşenleri fazla olan kremler güneşin yoğun ısısıyla cildinize nüfuz edecek ve cildinizi korumak isterken çok ciddi zararlar vermenize sebep olacaktır. Seçeceğiniz ürünün cilt tarafından emilmesi değil, cilt üzerinde bir tabaka oluşturarak UV ışınlarını geri yansıtması gerekmektedir.

Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Güneş koruyucusu seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara göz atalım:

 • Geniş Spektrumlu kremler – Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı sizi koruyacaktır.
 • SPF – 30 ve üstü koruma faktörlü kremler daha iyi koruma sağlar.
 • Suya dayanıklı – Denize girdikten ya da duştan sonra da korumaya devam edecektir. Ancak yine de sık sık sürülmesi gerektiğini hatırlamak gerek.
 • Bebek ve Çocuklar – Bebekler için özel olarak hazırlanmış doğal içerikli ve yüksek koruma faktörlü kremler tercih edilmeli. Ancak yine de güneş ışınlarının zayıfladığı saatlerde dışarı çıkmalarında fayda var.
 • Yüz kremleri – Yüzünüz için özel olarak hazırlanmış güneş kremleri tercih edebilirsiniz. Özellikle hassas bir cildiniz varsa doğal içeriklerle hazırlanmış bir güneş kremi hem cildinizi besleyecek hem de koruma sağlayacaktır.
 • Göz çevresi kremleri – göz çevresi ve dudaklar yüzümüzdeki en hassas bölgelerdir. Bu bölgeler için geliştirilmiş özel güneşe karşı koruma kremlerini tercih edebilirsiniz. Göz çevresini korumak için UV filtreli güneş gözlüğü takmanızda fayda var.

Hangi güneş kremini seçerseniz seçin, güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatlerinde şapka veya şemsiye gibi koruyucu ekipmanlar olmadan güneşlenmemeye; güneşin dik açı ile geldiği saatlerde gölgede kalmaya dikkat edin. Uzmanların tavsiyesi güneş koruma kremlerini kullanmak, saat 12:00-16:00 arasında gölgede kalmak, bu tavsiyelere uymakta fayda var.

Güneş Yanıklarıyla Başa Çıkmak

Güneşte uzun süre kaldıktan sonra cildinizde hissettiğiniz yanma, gerginlik ve acı hissini hepimiz biliriz. Bu süreçte muhakkak ki öncelikle güneşte kaldığımız saatleri azaltmakta fayda var ancak bu istenmeyen durumla karşılaşıldığında da mutlaka doğal içeriklerle hazırlanmış iyi bir nemlendiriciye ihtiyacınız olacak. Cildinizin hem yatışması hem de kaybettiği nemi yerine koyması için özel olarak güneş sonrası için hazırlanmış kremleri tercih etmelisiniz. Cildinizde oluşan yanıkları tedavi edebilmek için kimyasal bileşiklerle hazırlanmış bir losyonun faydadan çok zarar vereceğiniz unutmamalısınız. Aloe vera güneş yanma sonrası en iyileştirici ve nemlendirici özelliğe sahip doğal içeriklerin başında gelmektedir. Bal, papatya, çay ağacı yağı veya shea yağı gibi doğal içerikler cildinizi yatıştırırken aynı zamanda besleyecektir.

Sağlıklı ve mutlu bir yaz dileriz.