AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Şifalı Bitkilerin Yıldızı: Kantaron Otu ve Faydaları

İçindekiler

Kantaron otu hemen hemen her bölgede bulunabilen ve 14. Yüzyıldan beri üzerinde sarı, kırmızı ve birçok renkte çiçekleri olan tıbbi bir bitkidir. Çiçeklerinden ve köklerinden yararlanılan kantaron otunun sağlık adına inanılmaz yararları vardır.

Son zamanlarda insanlar tarafından merak konusu olan sarı kantaron otu; Yaygın olarak yeşilin bol olduğu tepeler, yamaçlar ve yaylalarda kendiliğinden yetişir.

Yüz yıllardır bilinen sarı kantaron otu ne için, nasıl kullanılır?  Gelin şimdi hep birlikte tanıyalım.

Sarı kantaron otu hemen hemen her yerde kendiliğinden yetişmektedir. Yaklaşık olarak 8 ile 50 milimetre aralığında değişen dalların uçlarında yer alan sarı renkli çiçeklerden sarı kantaron otu adını almaktadır. Aynı zamanda Sarı kantaron otu bitkisi ‘kılıç otu’, ‘koyun kıran’, ’binbirdelik’ ve ‘mayasıl otu’, ‘yılan otu’, ‘kan otu’ gibi isimlerle de tanınır. Bir şemsiye şeklinde açan çiçekleri beş bölüme ayrılır. Kenarlarındaki koyu siyah tüylerle çevrili güzelliği ile doğa harikasıdır. Kantaron otu bitkisini yüksek ışığa karşı tuttuğunuzda, içinde bol miktarda bulunan yağ tomurcukları, küçük parçacıklar olarak ortaya çıkar. Bu görünen yağ lekeleri nedeniyle, bu bitki ‘binbirdelik’ olarak da adlandırılır.

Kantaron otu uçucu yağlar, hiperisin, flavon türevleri, karoten, acı maddeler sakız, C vitamini ve reçineyi içerdiği bilinir. Bunlar kantaron otu çiçeği araştırılarak öğrenilen bileşenlerdir ve tespit edilemeyen başka bileşenler de olduğu söylenmektedir.

Bu şifalı bitki baharın gelmesi ile tomurcuklanır ve çiçeklerini açtığı yaz aylarından itibaren toplanmaya başlanır ta ki son bahar başlarına kadar devam etmektedir.

Yerden yaklaşık olarak 5cm yükseklikten itibaren toplanır kurutulur ya da taze olarak işlenebilir.

Şifalı bitkiler arasında oldukça ünlü olan bu bitkiden neler yapılır? Nasıl tüketilir? diye bakacak olursak; Kantaron yağı, kantaron sabunu ve kantaron çayı olarak tüketilmektedir.

Kantaron Faydaları

Kantaron otu alternatif tıp ve bitkisel tedavi alanlarında yoğunlukla bilimsel araştırmalara konu olan ve yüz yıllardır üzerinden olumlu etkiler elde edildiği bilim dünyası tarafından da kabul görmektedir.

Kantaron otu dünyanın birçok yerinde birden fazla amaç için kullanılırken bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi, yaşlanmanın geciktirilmesi, hastalıklardan korunma, yara izleri tedavisi ciltte oluşabilecek olası deformasyon yara, yanık, kesik, çil tedavilerinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Hemen hemen her bitkide olduğu gibi Sarı kantaron otu tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Kronik hastalıkları bulunan, besin alerjileri olan bireyler kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalılar.

  • Nikotin kafein ve alkolün vücuda verdiği zararı ve ayrıca bağımlılığı da ortadan kaldırır. Bu özellik bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
  • Kanser tedavilerine ek olarak, kantaron bitkisinin kullanımı tedaviyi hızlandırır. Kansere neden olan tümörün ortadan kaldırılmasında özellikle faydalıdır.
  • HIV virüsü için kullanılması virüsün kaybolmasına neden olur.