AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Kurutulmuş İncirin Yapılışı ve Faydaları

İçindekiler

İncir Bitkisi ve Besin Değerleri

İncir, Akdeniz, Ege ve Guneybati Asya’da bulunan, bir agac turudur. Bu agicin meyvesi olan incir ise hem Turkiye’de hem de Dunya’da en cok tuketilen meyvelerden birisidir.

Dutgiller familyasina dahil olan incir, bu familya icinde en cok ticari oneme sahip olan bitkidir.

Genellikle, dişi ağaçların meyvesi büyük ve fazladır, erkek ağaçların ise ufak ve az meyvesi bulunmakla meyvesi dişilerininki gibi yenilebilir lezzette de değildir ancak tozlaşma için gereklidir. Genelde tozlaşma için pek çok dişi ağacın yakınına sadece bir tane erkek ağaç dikilir. İncir bitkisinin çiçeklerinde tozlaşma olayı mazı böcekleriyle gerçekleşir. Bu olaya “Kaprifikasyon” denir (İncir).

İncir Besin Degerleri

1 adet incirde (65 gr) yaklasik olarak 13 gram karbonhidrat ve 1 gram protein bulunmaktadir. Yine bir orta adet incirde neredeyse hic yag bulunmamaktadir.

Incir lifli yapisi ile iyi bir tok tutucudur. 65 gram incirde yaklasik 2 gram lif vardir ve bu yapisi ile diet yapilan bireyler icin iyi bir diyet yiyecek olarak gorulur. Ozellikle spor ile diyet yapan kisilerde hem enerji vermesi hem de tok tutmasi sebebiyle favori besinler arasindadir (Incir).

65 gram incirin besin degerleri asagidaki gibidir:

Karbonhidrat (g)
12.47
Protein (g)
0.49
Yağ (g)
0.2
Lif (g)
1.89
Kolesterol (mg)
0
Sodyum (mg)
0.65
Potasyum (mg)
150.8
Kalsiyum (mg)
22.75
Vitamin A (iu)
92.3
Vitamin C (mg)
1.3
Demir
0.24

İncir Nasil Kurutulur ?

İncir toplandıktan sonra farklı metodlar ile kurutulabilir. Ağagıda, incirin kurutulmasında kullanilan bu metodları sizin için sıraladık.

Güneşte İncir Kurutma

Taze toplanmis inciri kurutmanin ilk yontemi gunes altinda birakmak ve gunes isinlarinin incirin icerisindeki suyu buharlastirmasini saglamaktir. Ozellikle Turkiye gibi cok ve dik gunes alan ulkelerde bu yontem siklikla kullanilmaktadir.

Inciri gunes altinda kurutma sirasiyla su sekilde yapilir:

 1. Ilk olarak toplanan incirler arasinda curuk olanlari elenir, saglam incirler bir araya toplanir.
 2. Bu incirler su ile yikanip temizlenir, suyun suzulmesi beklenir.
 3. Eger saplardan uzun olanlari varsa bunlar kesilir.
 4. Ikinci asamada yikanan ve suyu suzulen incirler boyune olacak sekilde kesilip ikiye bolunerek kurutulabilir, bu yontem kuruma hizini arttirir.
 5. Firint teli ya da temiz bir tel uzerine ince bir tul serilir. Bu incirleri uzerine koyacagimiz platformu olusturacaktir.
 6. Bu platformun uzerine incirler, aralarinda biraz bosluk olacak sekilde dizilir. Aralarinda bosluk olmasi, kuruma hizinin artmasi icin onemli bir noktadir.
 7. Aralarda yeterince bosluk olduguna emin olduktan sonra, incirlerin uzerine bir ince tul ortulmesi onemlidir. Bu tel incirleri hem sineklerden hem de tozdan koruyacaktir.
 8. Sicakliga ve mevsime bagli olarak bu incirler, 5-7 gun arasinda kurumus olacaktir.

Fırında İncir Kurutma

 1. İncirler Yikanir: Incirlerin yikanmasi, hem uzerindeki toz, ilac ve boceklerin temizlenmesi hem de incirin daha uzun sureli saklanabilmesine yardimci olur.
 2. İncirler Kesilir: Buyuk incirler boyuna ortadan kesilir. Bu kucuk incirlerin firinda yanmasini engellemek icin onemli bir noktadir.
 3. Incirleri Tepsiye Yerlestirin: Incirleri firin tepsisine yerlestirebileceginiz gibi, direk tel uzerine de yerlestirmeniz mumkundur. Bu, kuruyan incirler tepsiye yapismasina engel olabilir. Incirler arasinda bir parmak kadar bosluk olmasi da ozen gosterilmesi gereken bir noktadir.
 4. Incirleri 10 Saat Firinda Pisirin: Firininizi 46 derecelik bir isiya ayarlayin ve tamamilye isinana kadar bekleyin. Firin tam sicakligina ulastiginda incirleri firina yerlestirin ve yaklasik 10 saat pismesini bekleyin. Ara ara incirlerin yonunu degistirmek ve yanmadigindan emin olmanizi tavsiye ederiz.
 5. Incirleri Firindan Cikarin: Incirlerde sivi kalmadigindan emin oldugunuzda incirleri firindan cikarip firini kapatabilirsiniz.

Kurutulmuş İncir Nasıl Saklanır?

Kuru meyveler, içerdikleri suyu kaybetmiş olmalarına rağmen, sahip oldukları şeker dolayısıyla bozulmaya uygun bir yapıya sahiplerdir. Bu sebeple, kurutulmuş meyveler saklanırken özen gösterilmelidir.

Kurutulmuş inciri saklarken şunlara dikkat etmenizi öneririz:

 • Kurutulmuş incirleri nemden ve yüksek sıcaklıktan koruyunuz.
 • Ani sıcaklık değişimleri incirlerin nemlenmesine ve bu da küflenmeye sebep olabilir.
 • Kurutulmuş incir, kısa zamanlı tüketim için 15 güne kadar buzdolabında muhafaza edilebilir.
 • Uzun süreli kullanım için cam kavanoz tercih etmeniz, kurutulmuş incirleri serin ve kuru dolaplarda saklamanız önerilir.
 • Cam kavanoz içerisine 1-2 adet defne yaprağı eklemek, böceklenmeye karşı kurutulmuş incirlerin korunmasında etkili olabilir.

Kurutulmuş İncirin Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş incir, besin değeri açısından çok zengin bir meyvedir. Aşağıda, kurutulmuş incirin faydalarını bulabilirsiniz:

 • İçerdiği yüksek protein, vitamin ve minerallerle hücre yenilenmesinde etkilidir.
 • 100 gram kurutulmuş incirde günlük gereken kalsıyumun %17’sini, fosforun %20’sini, demir ve magnezyum’un %30’unu, B1 ve B2 vitaminlerinin ise %5’ini içerir. Bu mineral ve vitaminler kan yapılmasında, kasların doğru çalışması ve sinir sistemini sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptir.
 • Kurutulmuş incir, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir. Özellikle içerdiği yüksek oranda potasyum kaş yapılmasında öneme sahiptir. Hem yüksek lif ve karbonhidrat ile, hem de potasyum ile spor yapan kişiler için çok önemli bir besin kaynağıdır.
 • İncir sindirim sistemini bakterilerden korur.
 • İçerdiği kalsiyum, diş ve kemik sağlığı açısından önemlidir.
 • Kurutulmuş incirde bulunan benzaldehit adlı madde kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur.
 • Boşaltım sıkıntısı çeken bireyler mushil etkisinden faydalanabilirler.
 • Yapılan bazı araştırmalarda kadınlarda menapoz sonrası meme kanseri oluşumuna karstı etkisi kanıtlanmıştır. 53 bin kadın ile yapılan bir araştırmada, lifli meyveler tüketen bireylerin meme kanserine yakalanma oranının %34 daha az olduğu tespit edilmiştir (İncir).
 • İnsülin salimini düzenler ve bu da şeker hastaları için önemli bir fayda sağlayabilir.
 • İçerdiği minerallerle saç sağlığının artmasına yardımcı olabilir.

Dahara Kuru İncir 800 Gr

Kuru incir, hem içerdiği yüksek miktardaki vitamin ve minerallerle, hem de yüksek lif ve enerji ile sağlıklı bir yaşam için önemli bir besindir. Sizde şimdi kuru incirin sayısız faydalarından yararlanmak için Daha Kuru İncir’i deneyebilirsiniz.

Kurutulmuş İncir içeriğinde hangi vitamin ve mineraller yer almaktadır?

Kurutulmuş incirde şu vitamin ve mineraller bulunmaktadır:

A vitamini
B1, B2, B3, B6
C vitamini
K vitamini
B vitaminleri
Potasyum
Magnezyum
Çinko
Bakır
Manganez
Demir

Kurutulmuş İncir Kaç Kaloridir?

Kurutulmuş İncirin 100 gramında 249 kcal kalori, ayrıca 1 adetinde, yani 20 gramında 50 kalori bulunmaktadır.

Kurutulmuş İncir Besin Değerleri

Besin Değeri 100 gramda 1 Adet / 20 g
Kalori 249 kcal 49.8 kcal
Karbonhidrat 63.87 g 1.3 g
Lif 9.8 g 2.0 g
Protein 3.3 g 0.7 g
Yağ 0.9 g 0.2 g
Kolesterol 0.0 mg 0.0 mg
A Vitamini 10.0 IU 2.0 IU
C Vitamini 1.2 mg 0.2 mg
Potasyum 680.0 mg 136.0 mg
Kalsiyum 162.0 mg 32.4 mg
Demir 2.0 mg 0.4 mg