AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Kantaron Nedir? Kantaron Yağı Sabunu Özellikleri ve Faydaları

İçindekiler

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]Kantaron otu hemen hemen her bölgede bulunabilen ve 14. Yüzyıldan beri üzerinde sarı, kırmızı ve birçok renkte çiçekleri olan tıbbi bir bitkidir. Çiçeklerinden ve köklerinden yararlanılan kantaron otunun sağlık adına inanılmaz yararları vardır.

 Son zamanlarda insanlar tarafından merak konusu olan sarı kantaron otu; Yaygın olarak yeşilin bol olduğu tepeler, yamaçlar ve yaylalarda kendiliğinden yetişir.

Yüz yıllardır bilinen sarı kantaron otu ne için, nasıl kullanılır?  Gelin şimdi hep birlikte tanıyalım.

Kantaron Bitkisinin Özellikleri

Sarı kantaron otu hemen hemen her yerde kendiliğinden yetişmektedir. Yaklaşık olarak 8 ile 50 milimetre aralığında değişen dalların uçlarında yer alan sarı renkli çiçeklerden sarı kantaron otu adını almaktadır. Aynı zamanda Sarı kantaron otu bitkisi ‘kılıç otu’, ‘koyun kıran’, ’binbirdelik’ ve ‘mayasıl otu’, ‘yılan otu’, ‘kan otu’ gibi isimlerle de tanınır. Bir şemsiye şeklinde açan çiçekleri beş bölüme ayrılır. Kenarlarındaki koyu siyah tüylerle çevrili güzelliği ile doğa harikasıdır. Kantaron otu bitkisini yüksek ışığa karşı tuttuğunuzda, içinde bol miktarda bulunan yağ tomurcukları, küçük parçacıklar olarak ortaya çıkar. Bu görünen yağ lekeleri nedeniyle, bu bitki ‘binbirdelik’ olarak da adlandırılır. 

Kantaron otu uçucu yağlar, hiperisin, flavon türevleri, karoten, acı maddeler sakız, C vitamini ve reçineyi içerdiği bilinir. Bunlar kantaron otu çiçeği araştırılarak öğrenilen bileşenlerdir ve tespit edilemeyen başka bileşenler de olduğu söylenmektedir.

Bu şifalı bitki baharın gelmesi ile tomurcuklanır ve çiçeklerini açtığı yaz aylarından itibaren toplanmaya başlanır ta ki son bahar başlarına kadar devam etmektedir.

Yerden yaklaşık olarak 5cm yükseklikten itibaren toplanır kurutulur ya da taze olarak işlenebilir. 

Şifalı bitkiler arasında oldukça ünlü olan bu bitkiden neler yapılır? Nasıl tüketilir? diye bakacak olursak; Kantaron yağı, kantaron sabunu ve kantaron çayı olarak tüketilmektedir.

Kantaronun Genel Faydaları

Kantaron otu alternatif tıp ve bitkisel tedavi alanlarında yoğunlukla bilimsel araştırmalara konu olan ve yüz yıllardır üzerinden olumlu etkiler elde edildiği bilim dünyası tarafından da kabul görmektedir.

Kantaron otu dünyanın birçok yerinde birden fazla amaç için kullanılırken bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi, yaşlanmanın geciktirilmesi, hastalıklardan korunma, yara izleri tedavisi ciltte oluşabilecek olası deformasyon yara, yanık, kesik, çil tedavilerinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Hemen hemen her bitkide olduğu gibi Sarı kantaron otu tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Kronik hastalıkları bulunan, besin alerjileri olan bireyler kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalılar. 

 • Nikotin kafein ve alkolün vücuda verdiği zararı ve ayrıca bağımlılığı da ortadan kaldırır. Bu özellik bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 • Kanser tedavilerine ek olarak, kantaron bitkisinin kullanımı tedaviyi hızlandırır. Kansere neden olan tümörün ortadan kaldırılmasında özellikle faydalıdır.
 • HIV virüsü için kullanılması virüsün kaybolmasına neden olur.

(Kantaron Otu Nedir, Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir, Kantaron Otu Ne İşe Yarar?)

Kantaron otu sarı ve kırmızı olmak üzere iki renge sahiptir.

Sarı Kantaron Yağı Yapılışı ve Faydaları

Sarı kantarondan elde edilen yağın iki rengi vardır bunlardan biri kırmızı diğeri daha şeffaf tonlarda yeşilimsidir. Sarı kantaron yağı iki şekilde elde edilir. Bir tanesi dalından koparılan çiçekler kurutulmadan direkt olarak işlem görür burada elde edilen yağın rengi kırmızı olacaktır bir diğeri kurutulduktan sonra işlem görürse rengi daha açık yeşilimsi olacaktır. Hem yenilebilir hem de sürülebilir olan Sarı kantaron otu yağının rengi kırmızı olduğu bilinmektedir. 

Kurutulmuş çiçeklerden elde edilen çok daha açık renkte ki yağın sadece cilde uygulandığı yenilebilir olarak tüketilmemesi gerektiği ise yine halk arasında bilinmektedir. 

Mevsiminde yaylalarda dalından toplanan taze kantaron otu çiçekleri hiçbir işlem görmeden kendisi gibi taze dalından toplanmış natürel zeytinlerden elde edilmiş zeytin yağı ile uzun süre güneşte bekletilerek herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu madde kullanılmadan tamamen eski usullerle 45 gün direkt açı ile güneş görebilecek konumda cam kavanozlar içerisinde bekletilir ve her 2-3 günde bir kavanoz alt üst edilerek karıştırılması sağlanır 45 günün sonunda, zeytin yağı, sarı kantaron otu ve güneşin eşsiz buluşması ile uzun yıllar bozulmayacak olan kırmızı renkte ki sarı kantaron otu yağı elde edilir. 

Sarı kantaron yağının bilinen faydaları şunlardır:

 • Kantaron yağı hazımsızlık ve şişkinlik gibi birçok şikayeti tedavi etmekte kullanılmaktadır. 
 • Yaşlanma karşıtı, hücre yenileyici özelliklere sahiptir.
 • Ateş düşürmede, sarılık, anoreksi ve mide ağrılarında da fayda sağladığı bilinmektedir. 
 • Yara izleri, alerjik kızarıklıklar, iltihap kurutma, dikiş, yanık aynı zamanda ciltte oluşabilecek her hangi bir deformasyon akne yara gibi,  güneş yanıkları, çiller, lekeler gibi  birçok cilt problemlerinde tedavi edici özelliğe sahiptir. 
 • Özellikle deride oluşan enfeksiyonlar, ayak mantarı, akne, uçuk gibi virüsün neden olduğu birçok hastalıkta kantaron yağı uygulaması enfeksiyonun hızlı bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur.

( Kantaron Yağının Faydaları)

 • Gargara yaparak ağızdaki yaraların iyileşmesini destekler.
 • Vücuda enerji vererek direnci arttırır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını geçer. Mesanede oluşan taşları çözer ve düşmesini sağlar.
 • Bel ve sırt ağrısı için masaj yağı olarak uygulanır. Yağ ile masaj yapmak ağrıyı hafifletir.
 • Bebeklerde gaz problemleri ve karın ağrısını azalttığı görülür.
 • Zona konusunda kanıtlanmış faydaları vardır.
 • Alnınıza kantaron otu yağı olarak uygulanırsa, baş ağrısını geçirecektir.

(Kantaron Otu Nedir, Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir, Kantaron Otu Ne İşe Yarar?)[/vc_column_text][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text text_larger=”no”]

Dahara Kantaron Yağı

Eğer sizde şimdi kantaronun sayısız faydalarından yararlanmaya başlamak istiyorsanız, tamamı ile doğal üretilen ve kimyasal içermeyen Dahara Kantaron Yağ’nı satın alabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″][woodmart_products post_type=”ids” include=”7999″ columns=”1″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

Kırmızı Kantaron Özellikleri, Faydaları ve Yapılışı

Kantorongiller familyasından olan kırmızı kantaron otu da sarı kantaron otu ile hemen hemen her konuda benzerlik göstermektedir. Adı her ne kadar kırmızı olsa da aslında rengi pembedir. Kırmızı kantaron otu ülkemizde ‘kan otu’, ‘koyun kıran’, ‘Mayasıl otu’, Kepirotu, Binbirdelik otu’, Yaraotu diye de bilinmektedir. Genel itibari ile Avrupa, Asya, Amerikanın bazı bölgelerinde yetişmektedir. Balçıklı ve kireçli toprakları severler. Kumlu topraklarda ve bataklıklarda da yetişebilirler. Bu çiçekleri toplu halde bulmak zordur. Sadece bataklıklarda toplu halde yetişirler. Keskin acı bir tadı ve baharlı bir kokusu vardır. Kırmızı kantaron Hippokrates zamanından beri bilinen bir bitkidir. Orta çağlarda kırmızı kantaronun şeytanı kovduğuna bile inanılırdı. Yüz yıllar öncesinde bile adet söktürücü, mide ekşimelerinde, kan yapıcı ve güçlendirici olarak kullanılmıştır.

Kırmızı kantaronun çiçekli bitkilerinden ve kökünden yararlanılır. Kantaron bitkisi kurutulduktan sonra kaynamış suda 10 dakika demlenerek çayı yapılır.

Kırmızı kantaron yağının bilinen faydaları şunlardır:

 • Sindirim bozukluğu, mide yanmaları ve ekşimelerinde oldukça yararlıdır ve hazmı kolaylaştırarak iştah açar.
 • Ateş düşürücü ve ter yapıcı özelliği de bulunmaktadır.
 • Kansızlık tedavisinde ve karaciğeri güçlendirmede yararlı bir bitkidir.
 • Şeker hastalığının iyileştirmesinde de kullanılmaktadır.
 • Prostat önleyicidir.
 • Damar sertliği ve akciğer hastalıklarında yararlıdır.
 • Romatizma ağrılarının giderilmesinde faydalıdır.
 • Hastalık sonrasında iyileştirmeyi hızlandırır ve insanı kuvvetlendirir.
 • Gaz şişkinliklerinin giderilmesine ve inatçı kabızlıklara iyi gelir.
 • Kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Zeytinyağında bir yıl bekletilirse iltihap ve yara iyileştirmede çok etkilidir.
 • Uyku bozukluklarında etkilidir.
 • Kansızlık tedavisinde ve karaciğeri güçlendirmede yararlı bir bitkidir.
 • Ateş düşürücü ve ter yapıcı özelliği de bulunmaktadır.
 • Astımda faydalıdır ve balgam söktürücüdür.
  Kırmızı kantaron otundan elde edilen yağı sivilce izlerini ve ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bu bitkiden elde edilen yağ ile bel ve sırt bölgesine masaj yapıldığında faydası görülmektedir.

(Kırmızı Kantaron Faydaları)

Kantaron Çayı Nasıl Yapılışı, Hazırlanışı ve Faydaları

Mevsiminde dalından toplanan sarı kantaron otları eski usuller ile güneşte kurutularak paketlenir ya da eskiden olduğu gibi evlerin mutfaklarında asılı kalır.

Doğal antidepresan olarak da bilinen kantaron otu çayı hazırlanışı oldukça kolaydır. Bir bardak çay için bir tutam yaklaşık olarak bir çay kaşığı kantaron otunu sıcak suya eklemeniz ya da diğer meyve çaylarınıza eklemeniz yeterli olacaktır. Yaklaşık olarak 10dakikalık bir demlenme süresi olan kantaron otu çayını uzun uzun kaynatmayarak sadece sıcak su içerisinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kantaron yağının bazı faydaları şunlardır:

 • Sarı kantaron gerçekten de uyku problemlerini çözmekte, biraz mayıştırsa da düzene girmenizi sağlamaktadır.
 • Kimi antidepresanlardan daha etkili bileşimler içeren kantaron otu, orta dereceli depresyon durumlarında tedavi edici özelliğe sahiptir. 
 • Stres kontrolü adet öncesi gerginlik gibi birçok durumda rahatlamanızı sağlayacaktır. 
 • Kilo vermenizi destekleyecektir.
 • Kış aylarında bağışıklık sistemini destekleyici özelliğinden dolayı havaların soğuması ile olası soğuk algınlığı hastalıklarından sizleri koruyacaktır.
 • – Çay, yeni sarılık tanısında terapötik bir özelliktir, ancak hap ileri sarılık için kullanılmaktadır.
 • Kantaron çayı soğutulup her gün sabah ve akşam yüzünüzün yıkanması sırasında kullanılırsa sivilcelere iyi gelmektedir.
 • Banyo suyuna kantaron çayı eklenir ve kasların gevşemesi sağlanır.
 • Sinirleri rahatlatmak için çay yaparak içebilirsiniz.
 • Kaynama ve içme ile ses kısıklığını giderir.

(Kantaron Otu Nedir, Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir, Kantaron Otu Ne İşe Yarar?)

Kantaron Sabunu Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir? 

Sarı kantaron sabunu çoğu zaman kantaron yağından elde edilirken bazı zamanlarda taze sarı kantaron çiçekleri, zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağı bileşeni ile de elde edilir. Kantaron yağından elde edilen sabunda da çoğu zaman köpürtücü özelliğinden dolayı Hindistan cevizi yağı tercih edildiği için aslında her ikisi arasında bir fark olmadığı biliniyor.

Kantaron sabunun bilinen faydalarını şunlardır:

 • Kantaron sabunu ise; Damar büzücü etkisi vardır. Kılcal damar veya varis problemi yaşayanlarda ciddi faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Kantaron sabunu ile özellikle bebeklerin pişiklerine uygulandığında pişiklerin iyileşmesine yardımcı olur. 
 • Kantaron sabunu ile ayaklarını yıkamaya devam edenler ısınmayan ayaklarının ısındığını görmektedirler.
 • Antiseptik özelliği olan kantaron sabunu, kanamayı durdurur, yarayı iyileştirir ve enfeksiyonu önler ve yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları gidermeye etkili olduğu da bilinmektedir.
 • Aynı zamanda enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla savaşarak hastalıklardan korunmayı da sağlamaktadır. 
 • Bunların yanı sıra ciltte oluşabilecek düşme, kesik açık yara gibi birçok konuda da iz kalmasını önleyici özelliği vardır. Yetişkin ve çocuklarda sıklıkla kullanılabileceği gibi, alerjik bir yapınız var ise kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmanızda fayda olacaktır. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text text_larger=”no”]

Dahara Sarı Kantaron Sabunu

Eğer şimdi sizde kantaronun sayısız faydalarından yararlanmaya başlamak istiyorsanız, tamamı ile doğal üretilen ve kimyasal içermeyen Dahara Kantaron Sabunu’nu satın alabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″][woodmart_products post_type=”ids” include=”8002″ columns=”1″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text text_larger=”no”]

Ozonlanmış Kantaron Özellikleri, Faydaları ve Yapılışı 

Ozonlanmış kantaron yağı kantaron otundan elde edilir. Ozonlanmış kantaron yağının elde edilebilmesi için ozonlama tekniği kullanılmaktadır. Ozonlama özel bir tekniktir ve ozonlanmış kantaron yağında da bu teknik kullanılmıştır. Ozon aktif bir oksijen türüdür ve bu oksijen doğada bulunur. Bu oksijen türünü yağmur yağdıktan sonra hissetmek gayet mümkündür. Kantaron yağının bu oksijen türü ile bir nevi temizlenmesine de ozonlama denilir. Kantaron otundan elde edilen yağ uygun ve steril ortamlarda bu oksijen türü ile yağın içerisinde bulunan olumsuz maddeler temizlenir. Geleneksel yöntemler dışında elde edilen bu yağ sadece cilt yüzeyine sürülebilir kesinlikle yenilerek tüketilmemelidir.

Yüzünüz için kullanacaksanız; bir pamuk yardımıyla, ince bir katman halinde sürmelisiniz. Herkesin bünyesi aynı olmayabilir bu nedenle kantaron yağı alerjik etkiler gösterebilir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanımın bırakılması ve cildin iyice yıkanması gereklidir.

Vücudunuz için kullanacaksanız; o bölgeye damla damla damlatarak masaj yapıp iyice yedirmelisiniz. Vücut ağrısı tedavisinde kullanırken 1/10 oranında ardıç ya da kekik yağı (veya her ikisi de) ekleyerek de kullanabilirsiniz. Kısa süre içinde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Kantaron Kapsülü Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir? 

Her ne kadar bizler ülkemizde sarı kantaron otunu kurutarak çay olarak tüketmeyi tercih etsek de, Amerika ve Avrupa’nın birçok ülkesinde ise çay yerine bu bitkinin çiçek, yaprak ve saplarından elde edilen kapsül halinde satılan çeşitleri de bulunmaktadır.

Ağır depresyon durumlarında sarı kantaron otunun kapsül halini tüketmeyi tercih edebiliyorlar. Henüz ülkemizde bulunmadığını daha doğal ve geleneksel yöntemlerle tüketildiğini biliyoruz.

Geleneksel yöntemler ile elde edilen sarı kantaron otu çayı, yağı, ve sabunları vücudumuzun ve zihnimizin ihtiyacı olan bir çok konuda tamamlayıcı özelliğe sahiptir. Bütünsel sağlık için; Arabamızda çantamızda her zaman minik bir şişe yardımı ile yanımızda sarı kantaron yağı bulundurabilir ve olası ihtiyaç halinde ulaşılmasını kolaylaştırabiliriz. 

Her sabah ve akşam cildimizi sarı kantaron sabunu ile yıkayarak daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabiliriz. Aynı zamanda sarı kantaron sabunu ile cildimizi yıkadıktan sonra yağını haftada 2-3 kez tonik olarak da kullanabiliriz. Günde bir fincan meyve çayının içerisine katacağımız kantaron otu ile daha sakin ve daha huzurlu bir gün geçirmemize destek olabileceğini unutmayalım.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]