AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Doğal Vitamin ve Mineral Deposu: Erik

İçindekiler

Erik herkesin ağzını sulandıran, iştahını açan meyve türlerinin başında gelir.  Eriğin anavatanın tam da Anadolu olduğunu biliyor musunuz? Çok eski çağlardan itibaren Anadolu’da yetişmekte olan erik, savaşlar ve göçler sayesinde günümüzde dünyanın birçok yerine ulaşmış bulunmaktadır. Erik ağacı yetiştirmek için çok özel koşullar gerekmemektedir, hemen hemen her yerde yetişebilir.

Bütün dünyada yetiştirilen erik çeşitlerine bakacak olursak 2000’den fazladır. Türkiye’de yetiştirilen erik çeşitlerine bakacak olursak da 200’ün üzerinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizde en çok bilinen erik çeşitlerini ise şöyle sıralayabiliriz; Can eriği, mürdüm eriği, papaz eriği, tatlı üryani. Sayısız faydası olan eriği mevsiminde taze, mevsim dışında ise kuru erik olarak tüketmenin sayısız faydası vardır.

Demir Minerali Almanın En Doğal Yolu Kuru Erik

Kuru erik, bedenimizin günlük ihtiyaç duyduğu birçok vitamini ve minerali metabolizmaya kusursuz bir şekilde sunmaktadır. İçerisinde bol miktarda C vitamini, B vitamini, K vitamini, A vitamini, potasyum minerali, besin lifi, bakır minerali, demir içeriği ve antioksidan içeriği bulunduran kuru erik özellikle barındırdığı C vitamini sayesinde metabolizmayı birçok hastalıktan korumaktadır.

Günlük olarak tüketildiği takdirde vücudun direnci oldukça yukarı seviyelere ulaşacaktır. Çok düşük kaloriye sahip olan kuru erik genel itibari ile diyetlerde de kullanılmaktadır. Örneğin 200gr kuru eriğin bünyesinde bulunan kalori miktarı sadece 90 kalori kadardır. Lif bakımından zengin oluşu ile ise uzun süre midede tokluk hissi uyandıracaktır. En önemlisi ise vücudumuzun dışarıdan gıdalar aracılığı ile aldığı demir mineralinin emilimini artırmasıdır. Bu aslında şu anlama gelmektedir. Yediğimiz birçok sebzeden almamız gereken demir oranını ne yazık ki vücut tam anlamı ile alamıyor ancak kuru erik ile maksimum seviyede demir mineralini vücudun emilim yapmasını sağlayabilir böylece ihtiyacımız olan demiri doğal yollar ile almamızı sağlamış oluruz.

Kuru Erik Faydaları

 • Kuru erikte bulunan doğal potasyum mineralleri, kalp sağlığı ve sinirsel sağlığımızın güvenliğini sağlamakta oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
 • Aynı zamanda içerisinde barındırdığı besin lifleri ise vücudumuzun sindirim sistemimin çok daha iyi çalışabilmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Antioksidan etkisi sayesinde hasta olma olasılığımızı büyük ölçüde düşürürken daha korunaklı bir bünyeye sahip olmamızı sağlar.
 • İçerisindeki K vitamini sayesinde vücudumuzda herhangi bir durumda oluşabilecek kan pıhtılaşmasının önüne geçmektedir.
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildimizin sağlıklı bir yapıda olmasında oldukça etkilidir.
 • Kuru eriğin önemli etkilerinden biri de kanser hastalığına karşı ciddi bir koruyucu etkiye sahip olmasıdır.
 • İçerisindeki A vitamini göz hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Her gün iki ya da üç adet kuru erik yenilmesi ile içerisinde bulundurduğu potasyum minerali ve magnezyum minerali aracılığıyla karaciğer hastalıkları, tansiyon hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları ve romatizmal rahatsızlıkların önüne geçebilmektedir.

Kuru Erik Kullanım Alanları

 • Gün içerisinde ara öğün olarak tüketilebilirsiniz.
 • İçtiğimiz meyve çaylarının içerisine atabiliriz.
 • Çay gibi demleyerek sıcak ya da soğuk olarak suyunu içebilir, aynı zamanda posasını yiyebiliriz.