AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Balın Yapılışı, Çeşitleri ve Faydaları

İçindekiler

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]İlk insanlardan bu yana hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bal, faydaları bakımından mucizevi bir besindir. Şimdi bu mucizevi besinin oluşumundan, faydalarına kadar neler varmış şimdi hep birlikte bir göz atalım.

BAL NASIL OLUŞUR?

Bal çok eski çağlardan bu yana, içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı insanların şeker kaynağı olarak bilinir. Bunun yanında, içerisinde amino asitler, vitaminler, enzimler, mineraller ve bir çok organik madde barındırmaktadır.

Çiçekli bitkilerde nektaryum olarak adlandırılan yapı tarafından oluşur. Nektarın temel kaynağına bakacak olursak da fotosentez sonucu doğal yollar ile oluşur ve içeriğinde büyük bir oranda fruktoz, sakkaroz ve glikoz gibi şeker tiplerini barındırmaktadır. 

Nektar toplayıcı arılar olarak da bilinen arılar çiçeklerden topladıkları nektarları vücutlarında ki bal midesi olarak isimlendirilen bölgede depolar ve bu süreçte salgıladıkları bazı enzimler nektarın yapısında ki disakkaritlerin parçalanmasını sağlar. Toplayıcı arılar midelerinde ki nektari kovancı yani diğer adı ile işçi arılara aktarır. İşçi arılar aldıkları nektarları yaklaşık olarak 15-20 dakika boyunca çıkarıp tekrar içerler.

Bunu sürekli olarak devam ettirdikten sonra bu süreçte enzim içeren salgılar nektarla karışmaya ve yapısını sakkaroz fruktoz be glikoza dönüştürmüş olurlar. En son olarak da işçi arılar bu nektarlarını bal peteklerine aktarırlar. Bütün bunlar gerçekleşirken işçi arılar sürekli olarak bal peteklerinde ki nektarların su oranını azaltmak için kanat çırparlar bu sayede %80 oranında ki su oranını %20 oranlarına kadar düşürebilirler. Peteklere aktarılan nektarların tam anlamı ile bal olabilmesi için ortalama 1-3 gün arası bir zaman dilimine ihtiyaç duyar. Şimdi bu doğa harikası balın faydalarına hep birlikte bir bakalım. (Arılar Nasıl Yapar, Balın Yapısında Hangi Maddeler Var?)

BAL BESİN DEĞERLERİ

Sodyum 6 mg

Protein 15 mg

Karbonhidratlar 17g

Kolesterol 0

Yağ 0

Pantotenik Asit 05 mg

Riboflavin 06mg

C vitamini 1mg

Çinko 03 mg

Demir 05mg

Potasyum 0 mg

Kalsiyum 0 mg

Fosfor 0 mg

Su 6 g

Fruktoz 1 g

Maltoz 5g

Glikoz 5 g

(Bin Bir Derde Deva Balın Faydaları)

KAÇ ÇEŞİT BAL VARDIR?

Genel itibari ile 9 farklı çeşit bal olduğu bilinir, bu bal çeşitlerinin özellikleri nelerdir diye bakacak olursak şöyle sıralayabiliriz:

Çiçek Balı: Dünya genelinde en çok tüketilen bal çeşididir diyebiliriz. Bunun nedeni birbirinden farklı çiçeklerin yetiştiği karma bitki örtüsüne sahip olan yerlerden elde edilir. Hem fiyat bakımından hem de ulaşılabilirlik arasından en çok tercih edilen bal çeşididir diyebiliriz.

Narenciye Balı: Bal çeşitleri içerisinde tat olarak çok beğenilen ballardan biridir narenciye adını portakal, mandalina, limon gibi ağaçların çiçeklerinden elde edilir bu nedenle de ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde üretilmektedir. Keskin bir şekerli tadı vardır.

Ihlamur Balı: Adından da anlaşıldığı üzere bu bal adını ıhlamur ağaçlarından almaktadır. Ihlamur çiçeklerinden elde edilen bu bal genel itibari ile ülkemizde Karadeniz bölgesinden elde edilir. Kıvam olarak çiçek balına nazaran biraz daha yoğun bir kıvamı vardır.

Ayçiçek Balı: Genel itibari ile Trakya bölgesinde Ayçiçek tarlalarının bol olduğu yerlerde elde edilen bu bal, Ayçiçek çekirdeklerinin o ışıl ışıl sarısını almış rengi altın sarısı gibidir. Kendine has bir tadı olan Ayçiçek balı bal çeşitleri arasında en ucuz ve en kolay elde edilen türüdür.

Çam Balı: Çiçek balı ile hemen hemen aynı oranda tüketilen çam balı genel itibari ile ege bölgesinde yoğun olan sarı çamlardan elde edilmektedir. Bu balın en büyük özelliği ise dünya genelinde sadece Türkiye ve Yunanistan’da bulunmasıdır. Kendine has bir tadı olan çam balı tat olarak yumuşak bir tada sahiptir.

Kekik Balı: kekiklerin yetiştiği yüksek dağlarda, yaylalarda, bulunmaktadır. Ülkemizde de rakımın yüksek olduğu Kastamonu, Ankara, Trabzon, gibi şehirlerde bulunur. Altın sarısı renge sahip olan bu balın en büyük özellikleri arasında bronşit, öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde faydalı oluşudur.

Lavanta Balı: bal çeşitleri arasında oldukça kıymetli olan lavanta balı sadece lavanta çiçeklerinin yetiştiği Isparta ve Burdur da bulunur. Lavanta çiçeklerinin kendine özgü kokusu ile harmanlanan bu balın ayrı bir aroması bulunmaktadır.

Kestane Balı: Bal çeşitleri içerisinde en çok sağlığa faydası ile bilinen bal çeşididir. Genel olarak İstanbul, Sinop, Artvin gibi sahil kesimlerinde yer alan kestane ağaçlarından elde edilir. Hafif acı bir tada sahip olur, koyu kahve renge sahiptir kendine has aroması olan kestane balını günde bir kaşıktan fazla tüketilmemesi konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.

(Organik Bal Çeşitleri)

Bütün ballar arasında en şifalısı aynı zamanda en tehlikelisi olarak bilinen bal çeşidi ise deli baldır. Günde bir çay kaşığından fazla tüketildiğinde zehre dönüşebilmektedir. Tarihte kimyasal silah olarak da kullanıldığı söylenmektedir. Karadeniz’in dağlık bölgelerinde ki ormanlarda yetişen pembe yapraklı özel bir çiçekten elde edilen bu bal hem zehir hem şifa kaynağı olarak bilinir.

(Deli Bal Hem İlaç Hem Zehir)

BALIN FAYDALARI NELERDİR?

Balın sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olsa da temelde diyabetin yönetilmesi, mide sorunları tedavisi, enerji artırması, kilo vermeye yardımcı olması, astımla mücadelede ciddi rol oynaması gibi birçok faydası olduğu bilinmekte. Balın diğer bilinen faydaları şunlardır:

 • Öncelikle sağlıklı bir tatlandırıcıdır. Bir çok yiyecek ve içecekte şeker yerine kullanılabilir ve doğal olarak beyaz şekerden çok daha sağlıklı ve çok daha tatlandırıcı özelliğe sahiptir.
 • Bir çorba kaşığı şeker ortalama 64 kalori içerir. Bundan dolayı da ciddi bir enerji deposudur diyebiliriz. Saf ve doğal olduğu için içinde ki karbonhidratlar vücutta daha hızlı ve daha kolay bir şekilde glikoza dönüşebileceği içinde sindirmesi çok daha kolay olacaktır.
 • Öksürük tedavisinde ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça ciddi bir tedavi gücü olduğu da bilinmektedir. Bu da gece nöbetleri halinde gelen öksürüklerin ortadan kalkmasını ve çok daha kaliteli bir uyku uyumamızı sağlamaktadır.

(Bin Bir Derde Deva Balın Faydaları)

 • Tarçın, ılık su, limon gibi bileşenler ile tüketildiğinde beyaz şekerden daha fazla kalorili olmasına rağmen vücuttaki yağ yakımını hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir soğuk algınlıklarına karşı korur ve tedavi edicidir.
 • İçeriğinde ki bileşenler sayesinde beyni güçlendirir ve konsantrasyonu artırıcı özelliği ile de bilinir.
 • Geleneksel ilaçlar içerisinde bir antiseptik olarak da kullanılmaktadır.
 • Kanser önleyici ve tümör oluşumunu önleyici özelliklere de sahip olan bal kanser hastalarının tedavisinde etkili olurken öncesinde düzenli kullanımlarda kanseri önlediği de gözlenmektedir.
 • İshal gibi bağırsak problemlerinde yardımcı olarak şiddet ağrı ve süresini azaltmaktadır.
 • Sporcular tarafından ciddi bir enerji kaynağı olarak tüketilen bal, içeriğinde ki karbonhidrat sayesinde güçlü bir enerji kaynağı olarak kabul edilir.
 • Bal içerisinde B1, B2, C, B6, ve B3 vitaminlerini bulundurmaktadır. Aynı zamanda miktar olarak daha az da olsa içerisinde iyot, bakır, çinko ve demir de bulunmaktadır.
 • Bal, içeriğindeki yoğun antioksidanlar sayesinde vücutta nemli bir ortam sağlayarak yara, yanık ve cilt hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

(Balın Bilinmeyen 10 Faydası)

AÇ KARNA BAL TÜKETMEK

Her gün sabah aç karnına bir çorba kaşığı naturel bal yiyen büyük hastalıklara yakalanmaz. Sabah ve akşamları aç karnına tüketilecek bir çorba kaşığı bal, beynin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Beyin ısısını vücut ısısından 1 derece daha yüksek olması ile balın harikalar yarattığını hissedebilirsiniz.

BALLI SÜT İÇMEK

Bu karışım beraber içildiğinde sindirim sisteminde yatıştırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda akciğerlerin temizlenmesinde hayli büyük bir rol oynamaktadır. Birçok insan yatmadan önce ballı süt tüketmeyi tercih ediyor bunun daha rahat bir uyku sağladığına inanılırken bilim insanları da bu inancı destekliyor. Kemik yapıcı özelliklerinin daha güçlü hale gelmesini de sağlamaktadır.

(Ballı Sütün Faydaları Nelerdir)

BAL KİMLERE ÖNERİLMEZ?

Bu kadar çok faydası olan balı kimler tüketebilir diye bakacak olursak. Özellikle şeker hastaları ve fazla kiloları olan kişilere bal tüketimi önerilmez. 1 yaşından küçük çocukların tüketmesi sakıncalı bulunmaktadır bunun nedeni ise arıların balı ürettiği sırada oluşturdukları maddeler bebeklerin midesinde ki mide asidi oranı yeterli olmadığı için oldukça riskli kabul edilir.

DOĞAL VE ORGANİK OLMAYAN BAL

Öncelikle satın almak istediğiniz balın ambalajını inceleyin ‘’bal kodeksine uygundur’ yazısının bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra glikoz şurubu, şeker, fruktoz şurubu gibi maddeler bulunuyorsa o balın katkılı olduğunu anlayabilirsiniz.

(Gerçek Bal İle Sahte Balı Ayırt Etmenin Püf Noktaları)

Doğal ilaç olarak tüketilen balların yanı sıra piyasada gerçek bal adı altında satılan sahte balların bağışıklık sistemini çökerterek ölümcül hastalıklara ve kronik hastalıklara sebebiyet verdiği bilinmektedir.

(Uzmanlar Sahte Bala Karşı Uyarıyor)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]