Nemrut Dağı – Adıyaman |Tr

O kötü ünlü Nemrut’un Tanrılara daha yakın olmak için oldukça yüksekteki heykellerle birlikte Tanrılara yakın olmak için Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Rotamız Adıyaman.

O kötü ünlü Nemrut’un Tanrılara daha yakın olmak için oldukça yüksekteki heykellerle birlikte Tanrılara yakın olmak için Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Rotamız Adıyaman.

Bölgeye hakim olan güçlü ama küçük bir imparatorluk Kommagene kralı I. Antiochos’un yaptırmış olduğu heykelleri görmeye gittim. Güneydoğuda yapılması gerekenler listesinde Nemrut Dağı’nda güneşin batışını ve güneşin doğuşunu izlerken şarabını içmek bulunmaktaydı. Öyle de oldu yanıma almış olduğum Süryani Şarabıyla hem gün batımını hem de gün doğumunu izleme fırsatı yakalamış olmak çok mutlu etti.

Urfa’ya çok değil bir saat uzaklıkta bulunan küçük bir şehir. Adıyaman denilince akla ilk gelen Nemrut’tur. Nemrut Dağı 2206 m yükseklikte bulunmakta.

 

Bu gezime ev arkadaşımla çıktım. Yolculuğumuz, Urfadan kuzeybatı yönünde bulunan Bozova üzerinden Adıyaman merkezine oldu. İki şehir arası bir saat sürdü (113 km). İnternette kısa süreli bir araştırma yaptıktan sonra bir turizm şirketini seçtim. Daha önceden kendileriyle telefonda görüşüp gerekli bilgileri aradıktan sonra kendilerine güvenip hesaplarına paramızı yatırdık.

Tereddüt etmedik diyemeyiz ama şans eseri bulup güvendiğimiz tur şirketi, belirli aralıklarla bizi aradı gerekli hatırlatmalarda bulundu. Daha tura başlamadan heyecanlı bir bekleyiş başladı bizim için.

Konum olarak Adıyaman Müzesi’nin karşısında oldukça merkezi bir yerdeler, ve 24 saat ücretsiz otoparkları da vardı. Şehri bilmeyen birisi için güzel düşünülmüş.

∇ Adıyaman merkez ile Nemrut Dağı arası mesafe de yaklaşık 80 km, yolu güzel araçla da gidilebilir. (Kış koşullarını bilmiyorum)

 

Saat öğleden sonra iki olmadan yola çıktık ve sırasıyla gittiğimiz yerler, izlenimlerimle şöyleydi. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

İlk durağımız Nemrut Milli Parkı içerisinde bulunan bir tümülüs. Karakuş, Baykuş heykelinin benzerliği üzerine halk arasında verilmiş olan ismi. Dikkat çekici bir detay var ki o da bu dönemdeki kadına verilen dikkat çekiyor diyebiliriz. Antiochus’un eşi, kızı ve torunu için yaptırmış olduğu anıt mezarlar ile bir de tokalaşma kabarmasının bulunduğu 10 metre boylarında sütunlar bulunmakta.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

İkinci durağımızı Cendere Köprüsüydü. Chabinas olarak da bilinir. 193 – 211 yılları arasında, 1900 yıl önce bu bölgeye hakim olan Roma İmparatoru Severus tarafında yaptırılmış. Hala güçlü duruyor, yeni köprüden daha fazla güveniyor. köprünün bir sütunu Kommagene kralının oğullarından birisi yüzünden yıkılmış halde durmakta.//

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Üçüncü durağımız Yeni Kale idi. Kayalar üzerin yapılmış 8 farklı ( Urartu, Kommagene, Roma, Sassani, Arap ve Osmanlı gibi) medeniyet tarafında kullanılmış ihtişamlı bir kale. Restorasyonda olduğu için aklımın kaldığı bir kale olarak yerini almış bulunmakta.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dördüncü durağımız Arsemia idi. Krallığın bilge adamlarının, kafa takımının yazlık başkenti olarak bilinen müthiş doğaya ve görsel olarak büyük bir bölüme hakimiyeti olan alandan oluşmakta. Burada bulunan bir heykelde de Kral I.Antiochus ile Herkül’ün anlaşma yapar halde bir kabartma bulunmakta. Kral I.Antiochus’un Tanrılarla anlaşma yaptığını söylediği kabartma bulunmakta. Alman bir arkeologun çözümlediği hitabede de burada bulunmakta. Siz de burayı gördükten sonra o dönemde o akıl döneminde bugünkü birçok şeyden uzak en ilkel haliyle doğayı dinleyebildiğiniz muhteşem yerlerde yaşayanları kıskanıyor olacaksınız. Buarada Fırat Nehri’nde bir Arsemia daha olduğu fakat nerede olduğu da bilinmiyor.

NEMRUT !

Sadece biz bilmediğimiz için öğretmenevinden yer ayırttık, siz isterseniz iletişime geçip sizin için yer ayırmalarını dahi isteyebilirsiniz. Asıl hayal gidip orada sabahlamak şeklindedir. Biz internette araştırma yapıp günbatımından gündoğumuna kadar Nemrut’ta konaklayabileceğimiz bir yer hakkına bilgiye ulaşamadık.

Nemrut Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti 2018 yılı için 10 TL olarak belirlenmiş.

Shuttle yapılan noktada-ziyaretçi karşılama merkezi- sizin araçla gelseniz de aracın ulaşacağı son nokta olan yeri bilmiyorduk. Battaniye kiralayabilirsiniz, 5 lira. Battaniyenizi aldığınızda 20 lira depozitolu battaniyenizi alıyorsunuz, iade ettiğinizde 15 liranızı geri alabilirsiniz. Sıcak içecekler, çiköfte ve hediyelik eşyalar gibi birçok şeyi de bu bahsettiğimiz o tepe noktaya yakın yerde bulabilirsiniz.

İsterseniz orada kalabilirsiniz de. Biz öğretmenevinin konumundan memnun odalarından memnun kalmadık. Ama 30 tl olduğu için çok da üstünde durmadık, idare ettik zaten otelde kalmaya gelmemiştik. Sabah hareket saatine kadar bizi idare etse yeterliydi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Gelelim kilit sorulara, soğuk muydu bahsedildiği kadar? Evet serindi, ama üşümek isteyeceksin zaten rakım olarak 2206 m’desin. Kesinilikle değecek gittiğinize, günbatımına saygımız var ama gündoğumunun tadı apayrı. Adıyaman küçük bir şehir, biz de şehre pek ilgi duymadık zaten. Gündoğumu bittikten sonra bir saatlik yolumuza çıkıp evimizde misler gibi uyku çektik.

heh
*arkeofili

 

  • Adıyaman Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Burada 9500 yıllık bulunan bir *heykel serigileniyor ki akıllara direk Göbeklitepe’yi getiriyor.
  • Perre/ Perrin Antik Kenti’ne tur gitmiyor, siz isterseniz gidebilirsiniz. Daha çok taş ocaklarının bulunduğu Dara Antik Kenti’ne benzeyen bir antik şehir.

saricanta

 

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.