Midyat

This time I changed my motto as ‘Being early on the way is good’ ,and I started to walk around among the Midyat streets.

“Gerçekten çok güzel bir duyguydu. Bu birkaç günlük bu gezide saat kavramını ortadan kaldırmış olmak beni çok mutlu etti. Aklımda hala eski Mardin, çantamı alıp Midyat sokaklarında kaybolmaya başladım.”  //

“It was very good feeling to have enough time that gives you a flexibility on your plans. I started to explore in the streets of Midyat, while my mind was in Mardin.”

Güne erken başlayıp yola koyulmak en güzelidir diye düşünüp bir gün önceki yaptığım hatayı yapmayarak, hızlıca kendimi Midyat sokaklarına attım. Midyat hakkındaki bilgilerin Mardin il merkezinden daha sınırlı olması canımı sıkmıştı. Ama vaktimin olması beni çok mutlu ediyordu. İstediğim zaman bir şeyler yiyor içiyor, uykum gelince uyuyor, uykumu alınca uyanıyordum. Keyif verici düzeyde basit bir yaşam.

On the contrary what I did in my Hasankeyf travel, This time I changed my motto to ‘Being early on the way is good’  and, I started to walk around among the Midyat streets. Gathering information about Mardin is easier than Midyat. I was happy even with the less information about Midyat, because  I had enough time to spend time in Midyat.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Gerçekten çok güzel bir duyguydu. Bu birkaç günlük bu gezide saat kavramını ortadan kaldırmış olmak beni çok mutlu etti. Aklımda hala eski Mardin, çantamı alıp Midyat sokaklarında kaybolmaya başladım. Konakladığım yerin konumu iyiydi önce ‘sıla’ konuk evi olarak da bilinen yerle karşılaştım. Aslında dışarı çıktığımda sokaklar beni hangi yöne çağırıyorsa o yöne doğru yoluma devam ettim.  Anı olsun diye çektiğim her fotoğrafın etkisi hala çok büyük.

It was very good feeling to have enough time that gives you a flexibility on your plans. I started to explore in the streets of Midyat, while my mind was in Mardin. The place where I stayed was close to Midyat Guest Home –it is also known as ‘Sıla’ Guest Home-  so I just saw the place first. I was walking among the direction of the mysterious streets. Each of my Midyat photos have still big impact on me.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Başka güzel bir kahverengiye sahip sokaklarında tek başıma dolaştım. Her biri ayrı bir film karesi gibiydi. Sokakları, evleri, evlerin kapıları, o kapılardan içeri açılan yaşam alanları çok ayrı bir yerdi. Bahçesinde limon ya da portakal ağacı olan o eski Antakya sokaklarındaki büyük avlulu evleri gördüğümden beri bu tarz eski evlerde yaşamak istemişimdir. Midyat’taki bu evler de beni Antakya’daymış gibi hissettirdi.

I walked among another beautiful Brown streets of Midyat alone. Each moment was like a movie scene. Old Streets, old houses, old doors, opening yards from these doors was from another place.  Since I saw old houses whose yards have at least a lemon or orange tree in Antakya(Antioch), I always wanted tol ive in a kind of these old houses. Midyat has also another types of the houses but I felt like I’m in Antakya.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

2 km’lik yol yürünebilecek bir mesafeydi gözümde. Sadece bir gün ayırmış olduğum ve planda olmayan Hasankeyf gezim yüzünden elimi çabuk tutmalıydım. Mardin’e otostop beni bekliyordu. Belli saatlerde açık olan manastıra gitmek için yola koyuldum. Günün erken saatleriydi pek araba geçmedi ve aslında iyi oldu. Manastırın bulunduğu bölge yeşillikler arasında bir yerdi. Doğası, havası çok iyiydi. Yürümek iyi geldi. Yolun yarısına kadar geldikten sonra ara ara araçlar geçmeye başladı. Geçip gittiler, ama gelmiş sayılırdım zaten çünkü Manastır bütün heybetiyle karşımda duruyordu.

20180420_103711I stopped walking and sat down in the middle of the way.  I enjoyed the moment where I am.  I took some photos in this beautiful place and enjoy the fresh weather.  These photos weren’t so good but it was not important for me. I was not here to take photos. By the way, It didn’t mean I wouldnt take photos. In a minute I just started to walk again to the monastery a car came to me from the monastery. The driver of the car said that sorry I couldn’t get into my car because it was of full of my family. That moment was like a miracle, I thanked to him sincerely and I walked into the monastery. 

Yolun kenarına oturdum birkaç dakika, güzel bir havanın manzaranın tadını çıkardım. Birkaç tane de fotoğraf çekildim. Tam istediğim fotoğraflar olmadı, zaten ben de umursamadım. Fotoğraf çekmeye gelmemiştim. Bu fotoğraf çekmeyeceğim anlamına da gelmedi. Kalkıp yola tekrar koyulduğumda manastırdan bir araç döndü geldi. Eşini ve çocuklarını bırakıp manastırı beni almaya gelmiş olan abiye de teşekkür edip, Manastıra doğru geçtim.

The weather was close and a little cold, and I had no reason not to walk through it. The just only thing was unplanned Hasankeyf where I spent my time there the day before and I should be in Mardin today. Time was early of the day so I couldn’t see much cars which would go to the monastery, in fact less car in my route was good for me. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Manastır mutlaka Midyat’ta ziyaret etmem gereken bir yerdi ve ziyaretimi gerçekleştirdim. Manastır hakkında ayrıntılı bilgiler ise şöyle. Manastırda rehberlik eden arkadaş bana yardımcı oldu. Manastırın etrafında peyzaj çalışmaları yapıldığı için toprak taşıyan kamyoncu abiye söyledi. Manastır yol ayrımına kadar da Şırnaklı olan abiyle sohbet sohbete ede ede gittik.  Şırnak’a gidiyor olsaydın, misafirim olsaydın deyip, kartını verdi. Üzerine de kola ve bisküvi uzattı ‘al bunları açsındır belki’ dedi kıramadım aldım abiden.

The Monastery was one of my to-do list in Midyat. Detailed information about the monastery is that…. The guide in the monastery helped me after a tour in the monastery. He asked the truck driver who carries sand to the monastery for landscape around the monastery. He picked me up until the turnout to Midyat.  we talked about homecities, that was so short driving for me –it took just 2 minutes. The moment I would go on my travel, he gifted me a coke and a biscuit as saying maybe you are hungry. I accepted it because not to accept would be a misbehaviour to him.

Yol ayrımının olduğu yerden yavaş yavaş yürümeye koyuldum Midyat yoluna doğru ve otostop çekmeye devam ettim. Bu kez de bir elektrik şirketi çalışanlarının arabasında Midyat merkeze kadar yolculuk ettim. Midyat merkeze geldikten sonra tam bir turist gibi canımın istediği sokaklara girip çıkarak Midyat’ı da gezdim.

I again started to hitchhike again to Midyat. This time a electricity comapny car picked me to Midyat centre. After I reached to Midyat again, I walked a tourist among the other streets which I didn’t go before.

Artık yolda olma zamanıydı ve Mardin’e doğru otostop çekmem gerekiyordu. Tek başıma çıktığım otostop yolculuğumda akşam geç olmadan Mardin’e doğru geçebilecek miydim? Gün içinde eski Mardin’de gezmek istediğim yerlerin çoğunu gezebilme fırsatı yakalayacak mıydım? Kalacağım yer vardı, onunla iletişime geçmeliydim.

After spending time enough in Midyat, I had to be on my way, I should travel to Mardin, finally. I wondered if I would go to Mardin before  the night? Would I have enough chance to see the places where I really want to go in Mardin? And, I prepared a couch who would host me a night, I should contact to him.

En kısa sürede gezmediğim, gitmediğim adım atmadığım bir yeri varsa onları da tamamlamak istediğim ne güzel bir yersin sen Mardin.

You are what a wonderful place, Mardin ! In the shortest time, I’ll explore every detail about you. 🙂

saricanta

6 thoughts on “Midyat

  1. Fotoğraflar, anlatımın atmosferiyle çok uyumlu. Hep gül, hep yaz, hep paylaş!

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.