AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Kuru Meyveler

Sensatia Kakadu Plum & Argan Botanical
Göz Serumu’ndaki %20 indirimin sona ermesine;

Kuru Meyve
Yüzyıllardır geleneksel yöntemlerle elde edilen kuru meyvelere endüstrinin gelişmesi ile birlikte bambaşka yöntemler eklenmiş olsada hala geleneksel olarak üretilen kuru meyvelerin içerisindeki besin değerlerinden bir şey kaybetmediği bilinmektedir. Hatta bir çok kuru meyve de taze meyveden daha fazla oranda besin olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Sağlıklı atıştırmalık olarak tüketilen kuru meyveler çay, kahve yanında hatta kurabiye, kek gibi tatlılarda da sıkça kullanılmaktadır.
Kuru Meyve Çeşitleri
Günümüzde hemen hemen her meyvenin kurutulmuş formuna ulaşmak mümkünken bu meyveler nelerdir? Kimler hangi meyveleri tüketmeli? Kuru meyve çeşitlerine baktığımızda her birinin birbirinden çok farklı faydaları bulunmaktadır. Genel itibari ile lifli olması sindirim sistemini destekler, kilo vermeye yardımcı olurken kan şekerini dengede tutmayı da sağlar. Günün her saatinde dilediğiniz şekilde sağlıklı atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.
Bazı Kuru Meyve Çeşitleri Şunlardır

Kurutulmuş Cennet Hurması: Zengin lif kaynağı olması nedeni ile kilo vermeye yardımcı, kansere karşı koruyucu olup çok az yağ içeriğine sahip olması nedeni ile de en sağlıklı kuru meyve çeşitlerinden biridir.
Kuru Dut: Doğal bir antibiyotik olan dut kurusu, kan yapıcıdır, doğal bir antibiyotik olarak sayılır ve karaciğeri destekler, kalp hastalıklarından korur niteliktedir.
Kuru İncir: Müshil etkisi olan kuru incir, hücre yenilenmesini sağlar, kalsiyum, demir, fosfor ve yüksek oranda B vitamini içerir, kilo kontrolü sağlar ve obezite tedavilerinde kullanılır.
Ananas Kurusu: Vücutta yağ birikimini önler, nezleye karşı birebirdir. Beyne giden kan yollarını temizleyerek kan dolaşımını hızlandırır, böylelikle hem kan dolaşımını dengeler hemde vücuttaki yağ yakımını hızlandırmış olur.
Çilek Kurusu: Bağışıklık sistemini güçlendirir, içerisinde bol miktarda demir ve fosfor bulunduran çilek kurusu, C, B ve K vitamini açısından da oldukça zengindir. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek, kansere karşı koruyucudur.
Şeftali Kurusu: Vücutta oluşan böbrek taşı ve kumlarını düşürmede oldukça yararlıdır, sindirim sistemini düzenler, içerisindeki magnezyum, potasyum, demir, fosfor, sodyum, A,B ve C vitaminleri taze şeftaliye nazaran çok daha yoğun miktarda bulunmaktadır.
Erik Kurusu: Tam anlamı ile bir demir kaynağıdır. K vitamini bakımından zengin olan kuru erik, yaşlanmayı geciktirir. Lif, potasyum, demir, retinol de dahil olmak üzere tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
Kiraz Kurusu: Vücudun uyku dengesini sağlayan melatonin hormonu ihtiva eder, bol miktarda A- B1-B2 B5- C vitaminlerini içermektedir. Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar kalp ve damar sağlığını korur nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır.
Kuru Üzüm: Bakır ve magnezyum bakımından zengin olan kuru üzüm kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur, kan yapıcı özelliği ile bilinen kuru üzüm aynı zamanda kansere yakalanma riskine karşı korur.

Kuru Meyve Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kış aylarının gelmesi ile birlikte taze meyvelerden kuru meyvelere doğru geçiş yapmak gerekebilir, peki kuru meyve alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus nedir diye bakacak olursak; Kurutma şekli diyebiliriz. Özellikle gramajı ve tadı yoğun olsun diye şekerli su da yıkanmamış herhangi bir katkı maddesi içermiyor olmasına dikkat etmek de fayda var diyebiliriz. Eski usuller ile kurutulan kuru meyveler içerisindeki besin değerlerinden kayıp yaşamaktadır. Ne kadar iyi kurutulursa aslında saklama koşullarını ve gramaj ağırlığını sizler için daha faydalı kılacaktır. Vakumlama tekniği ile kurutulan meyvelerde az oranda da olsa kayıp söz konusudur diyebiliriz. Ancak endüstriyel yöntemlerle elde edilen kuru meyveleri tüketmemekte fayda var.
Kuru Meyveler Nasıl Saklanır?
Kuru meyvelerin formlarının bozulmaması için saklama koşullarında birkaç püf noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Bunlardan ilki öncelikle muhafaza edileceği ortamda ki nem oranıdır. Nem oranı yüksek olan ortamlarda kuru meyvelerin ömrü kısalır ve kurtlanabilir. Bu nedenle mümkün mertebe kuru ortama hava almayacak şekilde saklamanız da fayda var diyebiliriz. Oda sıcaklığında cam kavanoz da ya da kendi paketleri ile buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer yaşadığınız ortamda zaten kuru bir hava söz konusu ise bez torbalarda da saklayabilirsiniz. Belirli aralıklarla meyvelerinizi açıp havalandırıp kontrol etmeniz uzun süreli saklama konusunda sizlere yardımcı olacaktır.