AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Karantinada Mutlu Olmanın Yollarını Sizin İçin Araştırdık

İçindekiler

Yaşamlarımız son bir yıldır daha önce hiç tecrübe etmediğimiz şekilde değişti. Yeme içme alışkanlıklarımızdan iletişime kadar her alanda bilmediğimiz, tanımadığımız bir süreçle baş başa kaldık. Evde geçirdiğimiz zaman arttı; bazılarımız evden çalışmaya başladı. Gezip ortam değiştirerek rahatladığımız hafta sonlarımız ise dört duvar arasında bitmek bilmeyen sıkıcı zamanlara dönüştü. Eskiden sıkışıp kaldığımızı, aklımızın karıştığını veya kaçtığımız düşünceler olduğunu fark ettikçe uzaklaşır, sosyalleşir, çeşitli aktivitelere katılır kendimizi uzun süre meşgul ederdik. Şimdi ise biz bizeyiz; kendimizle baş başayız.

Kısıtlamaların başladığı zamanlardan bu yana evde geçirdiğimiz vakti daha iyi değerlendirmek için farklı yollar deneyen ve müthiş sonuçlara ulaşan insanların deneyimlerini sizler için bir araya getirdik.

1. Uyku

Evde olduğunuz ve gün içinde yorulmadığınız için ilk bozulan uykunuz olacaktır. Uyku düzeninizin bozulmasına neden olan unsurları tespit edin. Günlerinizin hareketli geçmesi, erken kalkmak, ılık bir duş ve akşam saatlerinde çay kahve gibi alışkanlıkları bir kenara bırakmak uykunuzu düzene sokacaktır. Bu süreçte hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı kalabilmek için en önemli şeyin uyku olduğunu unutmayın.

2. Yeme Alışkanlıkları

Daha hareketsiz bir döneme girdiğimizi ve normalde tükettiğimiz miktarlarda gıda tüketmememiz gerektiğini unutmayın. Ayrıca nasıl hissettiğinizi belirleyen faktörlerin en önemlilerinden biri de beslenme şeklinizdir. Bağışıklık sisteminin de güçlü kalması için doğal gıdalar ve mevsime uygun meyve sebzeler tüketmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Kilo kontrolü, iç organların yağlanmaması ve uzun vadeli sağlıklı yaşam için en önemli etkenlerden biridir. Sıkıntılı hissettiğimizde konfor alanı yaratma ve atıştırmalıklara yönelme arzumuzun açlıktan kaynaklanmadığını, kendimizi mutlu etmeye ihtiyaç duyduğumuzda sağlıklı atıştırmalıklara yönelmemiz gerektiğini hatırlayalım. Örneğin taze meyveler, doğal yollarla kurutulmuş meyveler ya da smoothieler tercih edebiliriz.

3. Hareket

Gün içinde hareketsiz kalmak, zannettiğimizden daha fazla şeyi etkiler. Hareket etmeyen vücutta bazı fonksiyonlar yavaşlar. Sindirim ve dolaşım sistemi bir süre sonra tepki vermeye başlar. Damarlarda yağlanma, bağırsak hareketlerinde azalma görülür. Kaslar zayıflar; vücut alkali özelliğini kaybetmeye başlar. Bu koşullar da farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Harcanmayan enerji, ruh sağlığını da olumsuz yönde etkileyerek bizi bir kısır döngünün içine alır. Bir süre sonra mutsuz olduğumuzdan hareket etmek istemez ve hareketsizlikten de mutsuz hissetmeye başlarız. Bu döngüden çıkmak için evde de olsanız yapabilecekleriniz azımsanamayacak kadar çok. Örneğin evde adım atmanızı sağlayacak bazı videolar bulabilir, evin içinde 5 kilometreye kadar yürüyebileceğinizi görebilirsiniz. Eğer dans etmek size heyecan veriyorsa Latin müzikleriyle dans edip eğlenirken fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Ya da sakinleşmek ve aynı zamanda vücudunuza şekil vermek için yogayı tercih edebilirsiniz. İnternette sıkça göreceğiniz Pilates uygulamalarından birini seçebilir, bölgesel ya da tüm vücut için hazırlanmış videolarla kendinizi zorlamadan kısa zamanda inceldiğinizi fark edebilirsiniz. Tüm bunların dışında evde kafanıza takılan işleri yaparak da hareketli günler geçirebilirsiniz. Hepimizin aklında düzenlemek istediği bir dolap mutlaka vardır.

4. Yer açın

Gardırobunuzda, raflarınızda yer açın. Eğer bir giysiyi iki sezon giymemişseniz bir bildiğiniz vardır. Bu giysileri ayırarak hem ihtiyacı olanlarla paylaşmış, hem de hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmuş olursunuz. Bunun sizi ne kadar rahatlatacağına inanamayacaksınız.

5. Temiz hava

Madem dışarı çıkamıyoruz, o zaman evin havasını değiştirelim. Evinizi yaz kış fark etmeksizin havalandırın. Temiz hava, evde kapalı kaldığınız için fark etmediğiniz kokulardan kurtulmanızı sağlar. Ayrıca modunuzu yükseltir ve daha enerjik hissetmenizi sağlar.

6. Hobi

Bazılarımız hobi edinmeyi bir yetenek sahibi olmakla eş tutar. Oysa hobiler uğraştır. Hepimiz yeterince zaman harcarsak evimizde yapmaktan mutlu olacağımız bir uğraş bulabilir, bu konuda kendimizi geliştirebiliriz. Örneğin taş boyamak, ahşap boyamak, mobilyaların rengini değiştirmek, origami, örgü örmek veya maket yapmak gibi başındayken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağımız pek çok keyifli aktivite bulabiliriz. Ruh sağlığı için daha iyi bir uğraş düşünemiyoruz.

7. Öğrenin

Beynimiz yeni alışkanlıklar edindikçe esnekliğini yeniden kazanan müthiş bir organdır. Yeni bilgiler edinerek beyninizde yeni patikalar açabilir ve beyin plastisitesini geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki beyniniz için yenilik, ödül yerine geçer. Sağlıklı ödüllerle beyin sağlığınıza tahmin edemeyeceğiniz katkılarda bulunabilirsiniz. Örneğin internet üzerinden bir sertifika programına dahil olabilirsiniz. Sonuca değil, öğrenme sürecine odaklanarak uzun vadede ne kadar önemli bir zihinsel faaliyette bulunduğunuzu anlayacak ve olası hafıza problemlerinden uzaklaşacaksınız. Üstelik limbik sistemin sizi sağlıksız ödüllere yönlendirmesinin de önüne geçmiş olacaksınız.

8. Kitap okuyun

Biliyoruz ki bu süreçte konsantrasyon süremiz kısaldı ve tahammülümüz azaldı. Ama yine de televizyondaki hüzünlü içerikler ya da sosyal medyada maruz kaldığımız mesajlardan uzak durmakta fayda var. Ayrıca biliyoruz ki herkes için bir kitap mutlaka vardır. Eğer bir süredir uzak kaldıysanız, kitapları gözünüzde büyütmeden bebek adımlarıyla başlayın. Günde 20 sayfa okuyarak çok kısa zamanda bir kitap bitirebilirsiniz. Bir sayfayı ortalama 3 dakikada okuduğumuza göre günde bir saatinizi ayırmanız bile kendinize yapacağınız en büyük yatırım olacaktır.

9. Sanat

Her daim yaşamın en önemli destekçisi olan sanata daha çok zaman ayırın. İyi filmler izleyin. Yönetmen geceleri düzenleyin. Ressamların, yazarların yaşamını anlatan belgeselleri takip edin. Zor zamanlardan geçerek başarıya ulaşmış kişilerin yaşam öyküleri her zaman motive edicidir. Sevdiklerinizle karikatür okuyarak kahkaha atmak da en sevdiğiniz aktivitelerden biri olabilir. Ayrıca yeni müzikler keşfetmek için de daha uygun bir zaman göremiyoruz. Evinizden eksik etmeyeceğiniz müzik karantinada ruhunuza en iyi gelecek destektir. Online müzik konserlerini tavsiye ederiz!

10. Yine de sosyalleşin

Dostlarla sohbet etmek ve kanlı canlı bir arada olmak elbette paha biçilemez. Ama yine de düzenli aralıklarla dostlarla buluşabilirsiniz. Neyse ki teknoloji bu olanakları sunuyor. Örneğin Çarşamba günleri aile büyükleriyle ekranda buluşma, cumartesi kızlarla online sohbet, Pazar günü oğlanlarla maç kritikleri gelenekselleşebilir. Böylece sizi mutlu eden aktiviteleri yapacağınız günü iple çeker, yaşamınıza heyecan katabilirsiniz.

Yaşamın bu evresini bir fırsat olarak düşünüyor, içe dönmenin ve kendimizi dinlemenin ilerleme için çok önemli olduğuna inanıyoruz. İş hayatında önemli yerlere gelmiş olabiliriz ancak kendimizle hiç baş başa kalmadan, içeride olan bitene kulak vermeden her şeye koşarak yetiştiğimiz yaşamlarımızın bu evresini bir çeşit mola olarak düşünmekte fayda var. Ve her şeyden önemlisi karantinanın nedeni hem kendi sağlığımızı hem de sevdiklerimizin ve içinde yaşadığımız toplumun sağlığını korumak olduğunu hatırlayalım.

Sağlıklı günler dileriz…