Saricanta Kapadokya’da (1.Bölüm)

Ohooo.. Hemen başlıyorum, Avanos merkezde bulunan otele yerlestikten sonra, önce bir Avanos şehir turu yaptım. Avanos ilçesi Kapadokya’nın el sanatları ve çömlekçiliğiyle bir bakıma hediyelik eşya üretim merkezi.

Güzel Atlar Ülkesi KAPADOKYA incelemesi

Sarıçanta nerede kaldı?

Avanos’ta kalıp sessiz sakinliği seçenlerdenim. Kirkit Voyage’de kaldım. ve oldukça memnun ayrıldım. Çok samimi sıcak ortam vardı. Tavsiye edebileceğim bir işletme.

kirkit-hotel-saricanta

Sarıçanta nereleri gezdi Kapadokya ‘da?

Ohooo.. Hemen başlıyorum, Avanos merkezde bulunan otele yerlestikten sonra, önce bir Avanos şehir turu yaptım. Avanos ilçesi Kapadokya’nın el sanatları ve çömlekçiliğiyle bir bakıma hediyelik eşya üretim merkezi.

Hayatı güzel yaşamayla ilgili olan bu güzel kaldırım arası hatılratmayla başladım tüm Kapadokya gezime.


avanos-kapadokya-saricanta

avanos-kapadokya-sarıçanta

avanos-sarıçantaAvanos merkezi gezip üstüne de çömlek atölyesi ziyareti yaptıktan sonra. Günbatımını izlemeye Kızılçukur Vadisi’nde gittim. Kapadokya bölgesinin o güzel şaraplarıyla güzelleşen günbatımı gerçekten gezime ayrı bir renk kattı.


saricanta-kapadokya

Ertesi gün sabah kahvaltımı kaldığım hotelin bu küçük taş odasında yaptıktan sonra, yola koyulup görmeye gittiğim ilk yer Avanos’tan yarım saat uzaklıktaki

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ

Derinkuyu Yeraltı şehrini gezmek için girişte birkaç tabela var. Bu tabelaları dikkate almanızda fayda var.

Bir diğer uyarıysa yönünüzü bulmanız için olan MAVİ ve KIRMIZI oklar.

derinkuyu-yeraltı-şehri-saricanta

Bu yer altı şehrini gezerken acaba gerçekten İskoçaya’dan Türkiye’ye uzanan tünellerin olup olamayacağını düşündüm durdum. E tabi, bu yer altı şehirlerinin tamamı gezilmeye açık değil.

Çıkışta Kapadokya’da 36 tanesi bilinen toplam 150 ile 200 arasında yeraltı şehri olduğunu öğreniyorum.

Bu yeraltı şehirlerinin yapılma sebepleri istilalardan korunmak. Yaşanan savaşlarda kendilerine bir sığınak olarak yapılmışlardır.

derinkuyu-yeraltı-şehri-saricanta
derinkuyu-yeraltı-şehri-saricanta
derinkuyderinkuyu-yeraltı-şehri-saricantau-yerlatı-şehri-saricanta
derinkuyu-yeraltı-şehri-saricanta
derinkuyu-yeraltı-şehri-saricanta

Salonlar, erzak depoları, ahırlar, kiliseler ve daha bir çok bölümü bulunmakta.

Birbirine bağlantılı olduğu da söyleniyor bu yer altı şehirlerinin, birbirine bağlantılı olmadığı da. Bu konuda doğru bilgiye sahip olanlar sayfanın altındaki bölüme yazıp bilgilendirebilir. Derinkuyu Yeraltı Şehrinden sonraki durağım;

MUSTAFAPAŞA

Bölgenin en sakin yerlerinden bir diğeri konumunda. Kendinizi yerlisi  gibi hissedebilirsiniz bu doğal Rum köyünde. Eski adı Sinasos olan bu köy gerçekten çok hoşuma gitti benim.

Ayrıca, Asmalı Konak dizisinin çekildiği bugünkü bir butik otel olan konak da burada. Özellikle ben gezerken bu köyü sayıca çok az insanın bulunmasını ve benden başka birisi bulunmaması yönünde tatlı bencilliklerim de oluyor değil, efenim.

Türkiye’de ibadete açık kiliselerden biri olan Konstantin Eleni Kilisesi de burada bulunmaktadır.

konstantin-eleni-kilisesi
aios konstantinos eleni

Güvercinlik Vadisi

Uçhisar kalesine yaklaştığımız noktada bu kaleyi bir noktada mola verdim. Hani var ya şu hepimizin bildiği, nazar boncuklu, testilerin olduğu yer. Güvercinlik Vadisi. Ve ardından kaleye doğru devam ettim.

güvercinlik-tepesi-saricanta
güvercinlik-tepesi-saricanta

Yazımın devamı gelecek …

Bu böyle “to be continued … ” gibi olmadı mı ya. Aslında hoşuma da gitti bir yandan.  Evet uzatmadan hemen söylüyorum. Hepsi bitmedi yazımın devamı gelecek.

Saricanta Kapadokya’da (2.Bölüm) ‘ü bekleyin.

Yorumlarınızı almak çok mutlu edecektir.

5/5

Sanliurfa Archaeology and Mosaic Museum


Saricanta visited the SANLIURFA ARCHAEOLOGY AND MOSAIC MUSEUM just for you.

Continue reading “Sanliurfa Archaeology and Mosaic Museum”

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi |Tr

Taş devrinden başlayarak tek tek çağlar atlayacağımız için bir tarihte yolculuk için Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi sizleri bekilyor.

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ VE MOZAİK MÜZESİ saricanta sizler için gezip detaylandırdı.

Continue reading “Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi |Tr”

The Zero Point of History – Göbeklitepe |En

“It has been considered a potential site for the Garden of Eden.” DM UK
“Gobekli Tepe is too extraordinary for my mind to understand.” prof. Steve Mithen, Reading University 

“It has been considered a potential site for the Garden of Eden.” DM UK
“Gobekli Tepe is too extraordinary for my mind to understand.” prof. Steve Mithen, Reading University

Continue reading “The Zero Point of History – Göbeklitepe |En”

Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe |Tr

İnsanlık tarihinin en gizemli keşfi, 12 bin yıl önceye ışık tutan dünyanın ilk Tapınağı. The Oldest and Most Mysterious Temple on Earth, Göbeklitepe

Medeniyetten ve her şeyden önce Göbekli Tepe vardı.” Ian Hodder, Stamford Uni
Burası insan aklının anlamakta zorlanacağı kadar olağanüstü” Steve Mithen, Reading Uni
“Tüm kanıtlar gösteriyor ki burası insanlığın doğduğu yer. Göbeklitepe, Adem’le Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi’ndeki bir tapınaktı.” Klaus Schmidt

Continue reading “Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe |Tr”

Mount Nemrut in Adiyaman |En

C’mon, let’s go to Adıyaman to watch sunset and sunrise in Mt.Nemrut while sipping our wine! World’s Eighth Cultural Heritage, Mount Nemrut

C’mon, let’s go to Adıyaman to watch sunset and sunrise in Mt.Nemrut while sipping our wine!

Continue reading “Mount Nemrut in Adiyaman |En”

Green Book – Yeşil Rehber

Oscar Ödülleri’nde En İyi Film ödüllü ve Altın Küre’de 3 ödül almış bir film incelemesi geliyor.

91. Oscar Ödülleri’nde En İyi Film ödüllü ve Altın Küre’de 3 ödül almış film incelemesi geliyor. İçinde yol olan filmleri ayrı seviyorum. Continue reading “Green Book – Yeşil Rehber”

Gece Kuşu – Nightflyers

Bilimkurgu severlere yeni bir Netflix dizisi geldi! Şubat ayı başında bu platforma birinci sezonu eklenmiş olan dizinin fragmanını izlemiş ve merak etmiştim. Kendi adıma fragmanını izlediğimden beri çıkmasını beklediğim dizi.

Bilimkurgu severlere yeni bir Netflix dizisi geldi! Şubat ayı başında bu platforma birinci sezonu eklenmiş olan dizinin fragmanını izlemiş ve merak etmiştim. Kendi adıma fragmanını izlediğimden beri çıkmasını beklediğim bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

nightflyers

Netflix’in genelde yapımlarını kendine has bir şekilde benzer konular veya çekimler üzerinden devam ettirdiğini biliyoruz.

Uzayda iletişime geçmeye çalışıyoruz. Arada sıkıntılar yaşıyoruz gemimizle ama havalıyız. Sevdiklerimizi geride bıraktık ama küçük bi işimiz var hemen halledip gelicez (!)

Dizinin ilk bölümünü yazdıktan sonra kaleme aldım bu yazımı. Spoiler vermeden yazmak biraz zorladı.

Buarada diziyle ilgili farklı platformlarda verilen puanlar daha da merak oluşturdu. Beklediğimin altında puana sahip olduğu için sanırım biraz şaşırdım.

Çöldeki İzler – Tracks

Siyah bir köpeğiyle hayalini kurduğu yolculuğa çıkan Avustralyalı bir kadının hikayesi. Robyn. Avustralya çölünden okyanusa yolculuğunu çok güzel anlatıyor. İzlerken çok keyifle izledim. İçimin yolculuk çektiği fakat, fırsat bulamadığım bir zamanda ilaç gibi geldi.

ÇÖLDE İZLERTRACKS

Her Şeyi Geride Bırak

Leave Everything Behind

Yoğun geçen günlerde genelde kısa süreli bir şeyler izlerim. Bir Salı akşamı, uzun sürecek bir film izlemeye ayıracak çok dikkatim olmamasına rağmen izlemeye koyuldum. Bu 2 saatlik müthiş filmi ara vermeden izledim. 2 saatlik film birazcık göz korkutmuştu ama izlemeye başladıktan sonra o iki saat gerçekten değdi, hiç sıkılmadım.

Neydi bu müthiş film? Orjinal adı TRACKS olan bu filmin türkçe adı ise Çöldeki İzler. 

Siyah bir köpeğiyle hayalini kurduğu yolculuğa çıkan Avustralyalı bir kadının hikayesi. Robyn. Avustralya çölünden okyanusa köpeği ve develeriyle çıktığı yolculuğunu anlatıyor bize Robyn. İzlerken çok keyif aldım. İçimin yolculuk çektiği fakat, fırsat bulamadığım bir zamanda ilaç gibi geldi.

Köpeği Diggity ile başlayan ve dört deveyle yolculuğuna devam eden Robin’in yaşadıklarına tanık olurken, bir yandan ben de çölden okyanusa kadar binlerce kilometre yol yaparken günün yorgunluğu nedir unuttum. Çok huzurlu bir seyahatti kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Tamamlamış olduğu 1700 Mil (yaklaşık 2370km) yolculuktan sonra, Robyn’nin yazmış olduğu kitap Tracks uluslararası çok satanlar listesine de giriyor.

Deve seyahatleri başlamaz ya da bitmez, sadece şekil değiştirir.” diyor Robyn Davidson.

IMDb puanı: 7.2
Rotten Tomatoes: %83

https://www.youtube.com/watch?v=6-DiOyxCQQI

Mardin’de İkinci Gün

Eski Mardin’i keşif 🙂

Mardin’deki İkinci Günümü, Eski Mardin merkezini gezmeye ayırdım. Sarıçanta’nın yaşadıklarıyla, gördükleriyle sarıçanta gözünden sizlerle.

Continue reading “Mardin’de İkinci Gün”

saricanta in Cappadocia

The land of beautiful horses – Cappadocia

Where did saricanta stay ?

Continue reading “saricanta in Cappadocia”

Bozkır

Televizyon dizilerinin aksine daha çok bir sanat filmine benzediği için sanırım. 8,6 Imdb puanına sahip bir mini Türk polisiye dizisi.

Bozkır

“Her katil yaşadığı yere benzer.”

BOZKIR

“Bir gün yanlış bir karar vermiştim. Etrafımdaki kimse yanlış yaptıgımı düşünmüyor bana hak veriyordu. Herkesin onayladığı şey yanlış sayılmıyor. O gün kendimi didklemeyi bıraktım. Adalet zamanın kölesidir.”

İnternet dizileri arasına Kasım 2018 de giriş yapan BluTv özel yapımı, Bozkır. Perşembe akşamları saat 19.30’da yeni bölümleri yayınlanan diziyi izlemek için BluTv üyeliği şartı bulunuyor. Polisiye, Drama ve Suç kategorisinde bir dizi.

Şimdiye kadar 5 Bölümü yayınlanmış olan bu dizi için maalesef 10 bölüm çekilmek üzere anlaşılmış. Oyuncu kadrosunda tanıdığımız isimler de var. Yiğit Özşener, Erkin Koç, Nur Fettahoğlu, Bilge Önal, Merve Çağıran ve Altan Erkekli gibi isimler bulunuyor.

İnternet dizilerini seviyorum. Televizyon dizilerinin aksine daha çok bir sanat filmine benzediği için sanırım. Müziği, konusunu, çekiminin ayrı tad verdiği söylemeliyim. Imdb puanı 8,6 olan bir polisiye Türk dizisi. Haftasonunun göz kırptığı perşembe akşamlarına çok güzel eşlik ediyor.

https://www.blutv.com.tr/diziler/yerli/bozkir adresinden izleyebilirsiniz.

Buarada, BluTv ‘nin 7 gün ücretsiz deneme kampanyası da devam ediyor.

Arılar Yaşasın

Arilar olmesin diye! Hayatin devamliligi icin bu guzel Greenpeace projesini saricanta destekliyor. Hadi sen de destek ver.

Greenpeace’in çok güzel bir projesi var.  Arılar Yaşasın! Okuduktan sonra ben de bu projede yer aldım. Bence sen de, siz de yer almalısınız.

Arılar Yaşasın! Peki nedir bu proje?

Hepimiz aynı kovandayız sloganıyla dikkati üzerine cekmeyi başaran proje kısa kendisini şöyle anlatıyor.

Soframıza gelen gıdaların 3’te 1’ini borçlu olduğumuz çalışkan arılar, tarım ilaçları yüzünden büyük tehlikede! Yarınlar için arıları korumalıyız çünkü hepimiz aynı kovandayız!

Ben de bu farkindalik peojesine destek veriyorum. Ve bu da benim kovanım. Sen hadi durma sen de katıl!
https://kovandayiz.org/scanta431

Did you visit “Klaus Schmidt House in Urfa” ?

20180924_172535Sometimes -maybe not sometimes always- I always angry about the city where I work in, but there is only a good positive way that Göbeklitepe is the zero point of the history. Unfortunately I could a get a chance to see the mysterious temple area in the second year in Şanlıurfa. I always so eager to know better about Göbeklitepe and I always searched,read, watched about it. Continue reading “Did you visit “Klaus Schmidt House in Urfa” ?”

Saricanta Hacı Bektaş Veli Müzesi’nde

Sarıçanta, Kapadokya gezisine başlıyor. Uzun süredir gidip görmeyi istediğim bir bölgeyi gezmeye başlıyorum. Nevşehir ile başlıyorum. İlk gittiğim yer, Hacı Bektaş Veli müzesi ve Çilehane.

Sarıçanta, Kapadokya gezisine başlıyor. Uzun süredir gidip görmeyi istediğim bir bölgeyi gezmeye başlıyorum. Nevşehir ile başlıyorum. İlk gittiğim yer, Hacı Bektaş Veli müzesi. 

Continue reading “Saricanta Hacı Bektaş Veli Müzesi’nde”