Klaus Schmidt Anı Evi’ni ziyaret ettiniz mi? |Tr

Göbeklitepe’nin kazılarını yürüten kendisini Göbeklitepe ile tanıdığımız Alman Arkeolog Schmidtz’in kendisi gibi arkeolog eşi Çiğdem Hanımın Göbeklitepe çalışmalarını yürütürken kaldıkları evi, Anı Evi haline getirdiğini öğrendikten sonra kendisiyle tabiiki de tanışacaktım. 

 

Göbeklitepe‘nin kazılarını yürüten kendisini Göbeklitepe ile tanıdığımız arkeolog Klaus Schmidt’in kendisi gibi arkeolog eşi Çiğdem Hanımın Göbeklitepe çalışmalarını yürütürken kaldıkları evi, Anı Evi haline getirdiğini öğrendikten sonra kendisiyle tabiiki de tanışacaktım. 

anı-evi

Göbeklitepe, uzun bir süre kapalı olduğu için ziyarete açılana kadar yapabildiğim araştırmaları yapıp gitmek istedim. Bulabildiğim her şeyi okumuş, izleyebileceğim her şeyi daha öncesinde izlemiştim. Ve gittiğimde gerçekten Tarihin Sıfır Noktası hakkındaki buluntularla birlikte varsayımlara sahip bir şekilde ilk ziyaretimi gerçekleştirdim. Hatta şöyle ki iki gün üst üste, farklı on arkadaşımla gitmiş bulunmuştum.

 

Göbeklitepe ile ilgili olan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

IMG-20180926-WA0040.jpg

Çiğdem Hanım’ın kendisiyle medyada çıkan haberlerden sonra, facebook sayfası aracılığıyla iletişime geçtik. Kendisinden Salı günleri hariç açık olduklarını öğrendim, siz de uygunluk durumunu sorabilirsiniz. Diğer günler saat 18.00’e kadar açık.

 

1995-2014 yılları arasında yürüttükleri kazı çalışmalarından, Klaus Schmidt ile Çiğdem Hanımın tanışmalarına kadar birçok konu hakkında sohbet edebileceğiniz Klaus Schmidt Anı Evi ziyaretini ajandanıza ekleyin ve gelin görün diyorum. Ben kendisiyle tanıştım sohbeti çok keyifliydi.

Çiğdem Hanımın, Göbeklitepe konusunda rahatsız olduğu bir konuya değinecek olursam,elde edilen bulguların turistik amaçlı biraz daha farklı yorumlandığı yönünde. Daha fazlasını, sohbetini merak etmeniz için yazıyı sınırlı sayıda fotoğrafla ve bilgiyle burada bitiriyorum. Sizler için de, Çiğdem Hanımın davetini bırakıyorum.

Gelin, benim ve Klaus‘ un misafiri olun, onu analım, Göbekli Tepe’yi konuşalım, düşünelim, yarına taşıyalım… Çiğdem Köksal-Schmidt
*(fotoğraflar konusunda yardımcı olan derya arkadaşıma teşekkür ederim)

One thought on “Klaus Schmidt Anı Evi’ni ziyaret ettiniz mi? |Tr

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.