AYIN ÜRÜNÜ: SENSATIA BOTANICALS KAKADU PLUM & ARGAN BOTANICAL GÖZ SERUMU
%20 İNDİRİMLİ ÜRÜNÜMÜZÜ HEMEN İNCELEYİN!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Farkındalık Nedir?

İçindekiler

Farkındalık tanımı aslında oldukça basittir. Farkındalık, düşünceler üzerinde durmadan veya tepki vermeden önce, içinde olunan zamana tamamen odaklanma durumudur. Başka bir deyişle, zihninizin tamamen o anın farkında olması veya geçmiş ve gelecek hakkındaki düşüncelerinizde kaybolmak yerine, yaptığınız her şeyde var olmaktır.

Zorlu veya stresli bir durumda hemen tepki vermektense, durumla ilgili olumsuz düşünceleri bırakıp o anda yaşanan zamanda olmak daha mantıklıdır. Olumsuz durumlara anında tepki vermek basittir. Ancak dikkatli olmak sizi, işlerinizi yavaşlatmaya ve bu durumlara hemen yanıt vermemeye teşvik eder. Düşüncelerinizin geçmesine izin vermek için kendinize biraz zaman tanıdığınızda, genellikle daha sakin ve makul bir şekilde cevap verebileceğinizi görebilirsiniz. Dikkatli yaşadığınızda, şimdiki zamanda yaşarsınız. Pek çok insan bunun hayattan zevk alınmasına yardımcı olduğunu düşünüyor. Çünkü dikkatlerini dağıtmak ve önlerinde olanı kaçırmak yerine her anı gerçekten yaşıyorlar.

Farkındalık geliştirirken, bedenimizde ve zihnimizde gerçekleşen belirgin değişimler vardır. Birçok kişi, farkındalık uygulamaları nedeniyle pozitif sağlık yararları yaşamaktadır. Farkındalığın sağlığa nasıl pozitif etki ettiği henüz keşfedilmedi. Fakat araştırmacılar farkındalığı yüksek kişilerin hayatlarında olumlu değişikliklere sebep olan dört faktör bulmuşlardır. Bunlar;

Dikkat Yönetimi

Dikkatli yaşamak için asıl amaç içine bulunulan anı yaşamaktır. Zihin dolaştığında, farkındalık uygulayıcıları onu hemen dikkat nesnesine geri getirebilir. Araştırmacılar, odaklanılan bir nesneye olan bu sürekli dikkatin duyguları olumlu yönde etkileyebileceğine inanmaktadır.

Beden Farkındalığı

Başka bir dikkat tekniği “bedensel tarama”dır. Vücudunuzun her tarafını yavaşça zihinsel olarak kontrol edin ve kafanızdan ayakuçlarına nerelerde kendinizi iyi hissettiğinizi ve nerelerde biraz “kapalı” hissettiğinizi anlamaya çalışın. Vücudunuzun farkındalığını arttırmak, duygusal farkındalığınızı artırabilir ve düzenlemenizi geliştirebilir.

Değişen Öz Algı

Kişinin kendi farkındalığını değiştirme yeteneği, mutlulukla ilişkilidir. Uzmanlar, dikkat uygulayıcılarının bireyin kendi benliğini akışkan ve değişken olarak görmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Bu da daha büyük mutluluklara yol açıyor.

Duygusal Düzenleme

Farkındalık, duygularınıza tepki vermemeyi öğretir. Bu, duygu hissetmediğiniz anlamına gelmez. Aksine hem olumlu hem de olumsuz duygularınızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu bakış açısı, duyguların her zaman geçeceğini ve onların nasıl olduklarını kabul etmesi nedeniyle genel refahı desteklemeye yardımcı olabilir.

Alternatif Farkındalık Tanımları

Daha yaygın farkındalık tanımının yanı sıra, uygulamanın sizi nasıl hissettirdiğini ve hayatınızı nasıl etkilediğini kavramanıza yardımcı olmak için farkındalığı tanımlamanın alternatif yolları da vardır. Alternatif farkındalık tanımlarından bazıları şunlardır;

“Dikkat, verilen şeyleri kabul etmekten vazgeçmektir.” Farkındalık, uygulayıcılara düşünce kalıplarından kurtulma ve şimdiki zamanda yaşamaya meydan okuyor. Bunu yaptığınızda, küçük şeyleri genelde olduğundan daha fazla takdir edersiniz. Düşüncelerinizden çıkıp önünüzdekilere dikkat ettiğinizde, yaşamınızdaki şeylerin ne kadar harika olduğunu hatırlayabilirsiniz.

“Dikkat, şimdiki zamana geri dönüş anlamına gelir.” Farkındalığın en önemli yönlerinden biri, şu anda yaşamaktır. Bu, dikkatli bir şekilde yaşamak için şu anda kalmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Yıllarca dikkatle yaşayanlar insanlar bile dikkatlerinin dağılmasını engelleyemeyebilirler. Bütün insanlar, çok dikkatli olanlar bile, bu durumu yaşayabilir. Dikkat daha ziyade, zihnimizin dolaşmaya başladığı şu ana dönmede bir pratik olarak düşünülmelidir. Dikkatini bu açıdan düşünmek, şu anda tam olarak kalamayacakları için dikkatli olma konusunda “kötü” olduklarını düşünen yeni başlayanlar için çok rahatlatıcı olabilir. Zihin dolaşmasının sorun olmadığını unutmayın. Önemli olan, onu her zaman bugüne geri getirmenizdir.  Bu aynı zamanda bir meditasyon uygulamasına yeni başlayanlar için faydalı bir ideolojidir.

Geçen yıl boyunca, kişisel bakımın popülerliği çok fazla arttı. Sağlıklı beslenme, “ben” zamanı, egzersiz ve masajların yanı sıra farkındalık uygulaması genellikle kendi kendine bakımı pratik yapmanın ve genel refahınızı iyileştirmenin bir yolu olarak tartışılır. Diğer kişisel bakım faaliyetleri açıklayıcı olsa da, birçok kişi farkındalığın tanımını tam olarak anlamamaktadır.

BİR FARKINDALIK SEMBOLÜ BİZE NE SÖYLEYEBİLİR?

Farkındalık sembolü, farkındalık kavramını göstermek için su damlalarını kullanır. Su damlaları şimdiki zaman için mükemmel bir örnektir. Su düştüğünde, yarattığı etki farkındalık sahibi kişi için oldukça şaşırtıcıdır. Yaptığı gürültü, her yere sıçradığında oluşturduğu his, altında yarattığı su birikintisi, taze yağmur kokusu. Dikkat sembolünü mantıklı hale getirmek için her şey uyum içinde çalışır.

Göründüğü üzere farkındalığı arttırmak kişinin yaşam kalitesi için oldukça önemlidir. Bu noktada Terapiya alanında uzman terapistleriyle beraber, sizlerin farkındalığna olumlu katkı yapmaya her zaman hazırdır. İhtiyacınız olan zamanlarda istediğiniz uzmandan randevu alarak görüşmeye başlayabilirsiniz.