Sürdürülebilir bir dünya için ihtiyaç listelerimizi değiştirmeliyiz

Moda tasarımcısı Bahar Korçan, son yıllarda sürdürülebilirlik ile ilgili farkındalık çalışmaları ve başta kanser hastalıkları ile ilgili dernekler olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına verdiği gönüllü desteklerle öne çıkıyor. Kendi sektörünü de eleştiren Korçan, daha iyi, sürdürülebilir bir dünya ve hayat için görüşlerini Sarı Çanta ile paylaştı.

Sevgili Bahar,
Gezegenimizin geleceği için hem bireysel olarak bilinçli yaşayan hem de etrafında farkındalık yaratmak için çalışan bir çevre gönüllüsü olarak sürdürülebilirlik adına neler söylemek istersin?

Öncelikle neyi sürdürmek istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Şu ana kadar olanlara baktığımızda, seçtiğimiz sistemin bütün yaşam alanlarına, canlı türlerine ve kendimize zarar verdiğini görüyoruz. Yedekte başka dünyalar varmış gibi yaşadık; gezegenimizin sınırsız kaynakları varmış gibi davrandık. Kazanç odaklı bu dürtü ile bugün içinde bulunduğumuz döneme geldik ve bu insanlık için bir dönüm noktasıdır. Artık bu dönüm noktasına ulaştık. Sürdürülebilir bir dünya istiyorsak bundan böyle ona göre yaşamalıyız.

Ufak değişiklilerin toplamda büyük etkisi olduğunu biliyoruz. Bize hayatında yaptığın küçük ama etkisi büyük değişikliklerden örnekler verir misin?

Sürdürülebilirlik artık herkesin sorumluluğu. Öncelikle kendi yaşam alanımızdan değişime başlamak gerekiyor. İhtiyaç listelerimizi değiştirmeliyiz. Alma odaklı olmak yerine, gerçekten ihtiyacımız olanlara odaklanmalıyız. Bir diğer önemli konu da aldığımız ürünün üretim hikayesini öğrenmek ve çevre adına geride bıraktığı izi bilmek. Yapılacak ilk adımlar bunlar olmalı diye düşünüyorum. Herkes bu bilinçle hareket etmeye başladığında çok etkili değişimlerin olacağına inanıyorum. Ufak bir örnek; oturduğum bölgede çöpler ayrıştırılmış bir şekilde toplanmıyor maalesef. Ben yine de ayırıyorum çöplerimi. En azından kağıt  ve cam şişe toplayıcılarına kolaylık oluyor. Küçük adımlarla da olsa etkili değişimler yapabileceğimizi unutmayalım.

Senin farkındalık sürecin nasıl başladı ve gelişti?

Uzun yıllardır vardı aslında. Doğayı sevip önemseyince ona zarar verecek bir davranış yapamıyor insan. Mesleğimde de ilk koleksiyonumdan bu güne bu farkındalıkla koleksiyonlar hazırladım. Bundan 30 yıl önce doğayı koruma ve ona göre tüketme konusunda bir şeyler söyleyince, yüzüme bakıp kalıyorlardı… 

Sürdürülebilir bir dünya için tüketim alışkanlarımızı nasıl değiştirebiliriz?

DAHA AZ İSTEMEK…. Meselenin çözümü buradan başlıyor bence. ‘Gerçekten neye ihtiyacım var’ diye sorun kendinize. Samimi olun ve çıkan listenin kısalığına şaşıracaksınız. Anlamsızca istekler sızdırdılar beynimize. Mimar Adolf Loos’un  Süsleme ve Suç kitabında dediği gibi “Tutkunun kontrol altına alınması için dekorasyonun bastırılması gerek. Topluca üretip ve tüketip devasa bir çöp yığını oluşturduk.” Artık değişmek şart. Beynimize sızan anlamsızlıklardan arınmak gerek. Yeni nöron patikaları oluşturmanın zamanıdır.

Bahar Korçan için “iyi hissetmek” nedir? 
Daha iyi hissedeceğimiz bir dünya için neler yapmalıyız? 

Değişim önce içinizde başlamalı. Sonra dış dünyaya uzanmalı. Her şey zihnimizi temizlemekle başlıyor. İçerdeki çöp yığınlarını ayrıştırın. Bir adım sonrası da dış dünyadaki çöp yığınlarını halletmek olsun.

“Sürdürülebilir moda” günümüzde çok konuşuluyor. Sen de bunun ülkemizde öncülüğünü yapıyorsun. Tasarımlarını ve üretimlerini nasıl değiştirdin, neler yaptın ve daha neler yapılabilir?

Büyümek değil amacım. Denedim zamanında. Her ölümlü kapitalist sistemin küçük parçası olarak, denedim ve dersimi şahane bir şekilde aldım. Geldiğim yer küçük, sade, sakin; zihnim aydınlık ve ruhum derin.

Modayı takip edenlere neler tavsiye edersin, seçimlerini satın alma eğilimlerini nasıl değiştirebilirler; nelere dikkat ederek sürdürülebilir bir dünyaya destek olurlar?

Lütfen modayı takip etmeyin. Neye ihtiyacınız var ise onu alın. Alırken soru sorun: Kim üretti? Hangi şartlar altında üretildi? Kime ya da doğanın neresine zarar verdi? Siz aldığınız o kıyafetten vazgeçtiğinizde ne olacak?  Bu soruları soran kişi zaten insan olma yolunda yürüyordur. Doğaya artık zarar vermeyi kesecektir.

Bahar Korçan bütünsel sağlığına nasıl özen gösteriyor; nasıl pozitif kalıyor?

Kendimi unuttuğum an kanser oldum. Zor bir hediye idi. Teşekkürler. Çok şey öğretti. Nefes aldığım her anın kıymetini anladım, anlamaya devam ediyorum. Hayat keskin bir oyun. Ama süper yazılmış. Hayatı okumanın ilk adımı özünün sesini duymak bence.

Son olarak yeni koleksiyonundan ve çok severek ürettiğin yastıklarından bahseder misin?

Yastıklaaaar…. Çok seviyorum yastıkları hazırlamayı. Pandemi döneminde malum evdeyiz. Mart 2020’de 3. ameliyatımı olduktan sonra daha sıkı şartlarda evde kalmak durumunda oldum. Atölye kapalıydı. Ben de kendim dikerim dedim. Önce elde diktim. Bir sürü yastığım oldu. Dikerken de sesli kitap dinliyorum. Çok zevkli bir süreçle üretiyorum. Tasarımlarımda da kullandığım çok kaliteli atık kumaşlardan yapıyorum, böylece atık kumaşları da değerlendirmiş oluyorum. Şimdilerde makinada dikiyorum. Sevenler instagram üzerinden yastıklar hakkında yazmaya başladılar, arkadaşım Duygu Soley  “arkadaş yastıklar” adını verdi. Böylece sevenleri çoğalıyor yastıkların, ben de keyifle üretmeye devam ediyorum. 

Yukarı Git
İLETİŞİME GEÇİN