Cilt Tipi Dermatolog Tarafından Belirlenmelidir

Estetisyen ve Kozmetik Dermatolog Dr. Erşan Ön ile sağlıklı bir cilt için dikkat edilmesi gereken temel konuları konuştuk.

Bir dermatolog olarak “Bütünsel Sağlık” size ne ifade ediyor?

Dermatolog olarak bütünsel sağlık; sadece cildin değil; cilt altı ve tüm vücudun sağlıklı ve uyum içinde olmasıdır. Cilt vücudun aynasıdır.

Sağlıklı bir cilt için beslenme tavsiyeleriniz nedir?

Sağlıklı bir cilt için beslenme tavsiyelerimi temel besin öğeleri olan protein, karbonhidrat ve yağın dengeli alımı, günlük en az 2lt su içilmesi ve işlenmemiş gıdalardan zengin beslenmek olarak özetleyebilirim.

Tecrübelerinize dayanarak, cilt bakımı ile ilgili gördüğünüz en önemli yanlışlar neler ve bunlar nasıl düzeltilebilir?

Cilt bakımı ile ilgili sık yapılan hatalar; cilt tipleri ile uyumlu olmayan ürünlerin kullanılması, bilinçsiz aktar ürünlerinin neden olduğu cilt problemleri ve kulaktan duyma ürünlere yönelme. Bu yanlışlar cildinize zarar vermenize neden olabilir. Öncelikle cildinizin uzman dermatolog tarafından değerlendirilmesi ve cilt tipinizin belirlenmesi gerekir. Dermatolog tarafından cilt tipinize uygun ürün ve bakım rejimlerinin belirlenmesi ile en doğru şekilde yönlendirilmiş olursunuz.

Doğal içerikli kozmetik ürünlerinin cilde faydalarını ve avantajlarını değerlendirir misiniz?

Doğal içerikli ürünlerde hastalarımın en memnun olduğu noktalar; yan etki profillerinin az olması, uzun süreli kullanımda yan etki görülmemesi ve doğal içeriğinden dolayı hastalarım tarafından daha iyi benimsenip, düzgün ve devamlı kullanılabilmesi.

Son yıllarda vegan, tamamen bitkisel kozmetik ürünlerinin yaygınlaştığını görüyoruz. Siz bu ürünleri tavsiye ediyor musunuz, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vegan içerikli ürünlerin kullanımı ve bu ürünlere yönelik talep  son yıllarda artıyor; artmaya da devam edecektir. Bunun en önemli nedeni; ekolojik dengelerle uyumlu, yan etki profilleri açısından daha güvenli olması olduğunu düşünüyorum. Hastalarıma sıklıkla doğal ürünler öneriyorum.

Yukarı Git
İLETİŞİME GEÇİN