Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe |Tr

İnsanlık tarihinin en gizemli keşfi, 12 bin yıl önceye ışık tutan dünyanın ilk Tapınağı. The Oldest and Most Mysterious Temple on Earth, Göbeklitepe

Medeniyetten ve her şeyden önce Göbekli Tepe vardı.” Ian Hodder, Stamford Uni
Burası insan aklının anlamakta zorlanacağı kadar olağanüstü” Steve Mithen, Reading Uni
“Tüm kanıtlar gösteriyor ki burası insanlığın doğduğu yer. Göbeklitepe, Adem’le Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi’ndeki bir tapınaktı.” Klaus Schmidt

gobeklitpe road yolu
Geçtiğimiz günlerde yoluna parke taşlı kaldırım döşendiği için gündeme gelen o yol – tarihe kaldırım taşı anlayışımız tam gaz “üzerinde shuttle araçları ile yolcu taşıması yapılsın diye ! “

saricanta-gobeklitepe

Göbeklitepe nedir ?

Dünyanın Bilinen En Eski Kült Yapılar Topluluğu. Kısaca özetleyecek olursak; henüz tamamı gün yüzüne çıkarılmamış toplam 20 adet adet yapı bulunmakta. Çeşitli semboller ve hayvan figürlerinin bu yapılardaki devasa T şeklindeki yapılarda olması ve bildiğimiz ilkel taş devri insanına ait bilgileri değiştirmiştir. Değiştirdiği diğer düşünce de insanoğlunun sanılanın aksine, yerleşik hayata sonra geçtiği olmuştur. Böylesine büyük bir yapı sadece insanların birlikte toplanıp ibadet ettikleri bir tapınak merkezi.

 

Göbeklitepe’nin tarihi ne zamana kadar uzanıyor ?

12 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. 12000 yıl. Stonehenge’ten 7000 yıl ve Piramitlerden 7500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Çanak Çömleksiz Neolitik B Dönemi’nden bahsediyoruz.

Göbeklitepe nerede ?

Fertile Crescent On World Map *quoted

Göbeklitepe, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde. Şanlıurfa il sınırları içerisindeki Örencik köyünde. Daha geniş bir açıdan bakacak olursak, Bereketli Hilal denen topraklar içerisinde bulunuyor.

Göbeklitepe ne zaman bulundu ?

Kazılar, 1995 yılında başlıyor. Bu bölgede çalışmalarını yürüten ekipten olan ünlü Alman arkeolog Klaus Schmidt önderliğinde başlıyor.

Göbeklitepe’yi bulan arkeolog kimdir ? 

Alman Prof. Dr. Klaus Schmidt (1954-2014).

Göbeklitepe’yi bulan arkeolog hakkında daha fazla bilgiye nasıl ulaşabilirim ?

Şanlıurfa merkezde, kendisi gibi arkeolog olan eşi Çiğdem Köksal Schmidt’in kaldıkları evi açtığı Klaus Schmidt Anı Evi sergi evini ziyaret edebilirsiniz. Bu anı eviyle ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Göbeklitepe merkezde mi ?

Hayır. Şehrin kuzeydoğusunda ve şehre uzaklığı yaklaşık 15 km.

Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe‘ye ulaşım nasıl ?

Şehir merkeziden günde iki kez 100 numaralı belediye otobüsüyle yapılıyor.

 • Saat 10.00, 13.00 ve 16.00’de Abide durağından Göbeklitepe ‘ye
 • Saat 12.00, 15.00 ve 18.00’de Göbeklitepe ‘den Abide durağı’na

Öğrenci 3 TL, Öğretmen 4 TL ve Sivil 5 TL .

Göbeklitepe her gün ziyarete açık mı?

Evet, Göbeklitepe her gün ziyarete açık.

Göbeklitepe’yi hangi saatlerde ziyaret edebilirim?

Göbeklitepe Ziyaretçi Saatleri
03 Ekim – 14 Nisan     08:00 – 17:00 (son ziyaretçi 16:30)

15 Nisan – 02 Ekim     08:00 – 19:00 ( son ziyaretçi 18:30)

*Göbeklitepe’yi 10 Kasım 2018 tarihine kadar sadece 08:00 – 12:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. (*muzekartgov)

Göbeklitepe UNESCO tarafından koruma altında mı ?

Evet. 1 Temmuz 2018 tarihinde UNESCO tarafından Kültürel Miras Listesi’ne alındı. Türkiye’deki kültür varlıkları listesine 18. sıradan girmiştir.

Göbeklitepe’yi gezmek ücretli mi ?

Evet. Müze kartınız yoksa bilet ücreti 30 TL. Eğer kartınız varsa, kartınızı kullanarak gezebilirsiniz.

Müze kartım yok, ne yapmalıyım ?

Müze kartınız yoksa, kart çıkartabilir ya da bilet alıp gezebilirsiniz. Benim müze kartım vardı, Göbeklitepe’de kişiselleştirdim.

Göbeklitepe’de fotoğraf çekebilir miyim ?

Evet. Göbeklitepe’de fotoğraf çekebilirsiniz.

Göbeklitepe’de drone uçurabilir miyim ?

Özel izin alındığında evet.

Saricanta, peki sen nasıl gezdin ?

Ben toplamda üç kez gittim. En son gittiğimde otostopla gittim.

Göbeklitepe’de beni ne etkiledi ?

Bu toprakların bilinen ilk uygarlıkların bulunduğu yer olması açısından önemlidir.  Bir süredir yaşamakta olduğum bu şehirde Göbeklitepe’yi görmem çok uzun zaman aldı. Çeşitli çalışmalar, restorasyon çalışmaları derken geçen sürece, aranan müzeler ve iletişime geçilen onca yerden oldu. Ona rağmen Göbeklitepe’nin ziyarete açıldığını couchsurfing ten şehre gelen bir arkadaştan duydum. Kabul edemiyorum hala bu durumu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Göbeklitepe Neden Bu Kadar Önemli ? 

 1. Din kitaplarındaki varsayılan tarihten daha önceye ışık tutmaktadır.
 2. O dönemde bölgede veya bölgeye yakın yerlerde yerleşim yerinin olduğu ve çevresinde insana ait herhangi bir bulgu bulunmaması oldukça ilginç.
 3. İnsanoğlunun önce yerleşik hayata geçtiği ve ardından tapınaklar yaptığı bilgisinin de aksine, Göbeklitepe bunun aksini bizlere sunmakta.
 4. Göbeklitepe’de sütunlarda bulunan bu sembol, Avustralya yerlileri aborjinlerin geleneksel kıyafetlerindeki simgeyle benzerlik göstermektedir.theepochtimes.com
 5. Eski önemli yapılarda Paskalya Adası, Mısır ve Göbeklitepe’deki Horus’un Gözü (Mısır mitolojisindeki Güneş ve Savaş Tanrısı)Easter Island star map - thehiddenrecords.com
 6. Bugün Göbeklitepe’ye gittiğinizde göreceğiniz 6 adet tapınak alanına ek ortaya çıkarılmamış 14 tane daha alanın daha olduğu, toplamda 20 tane yuvarlak şekilde küçük yuvarlak taş alan olduğu söyleniyor.
 7. Yapının ne zaman yapılmaya başlandığı, ne kadar sürede yapıldığına dair net bir bilgi bulunmuyor.
 8. Dünyanın en eski üç boyutlu heykeli de Göbeklitepe’dedir.

  Göbeklitepe 3D Lion figure
  Göbeklitepe 3D Lion figure
 9. T harfi şeklinde olan bu 16 tonluk taşların üzerine yapılan hayvan figürleri bu büyük taşlar sabitlendikten sonra yapılmıştır.
 10. Karacadağ’dan bölgeye rüzgarla taşınan yabani buğdayın kaltıntıları bulundu. Ve bu kalıntılar, tahılın ıslatılması, öğütülmesi ve fermantesinde kullanıldığını ortaya çıkardı. Bu, dini bayramlarda, kutlamalarda, belirli amaç için motivasyon olarak da kullanılan bira için 160 litrelik bir kap anlamına geliyor. Çok uzun yazmışım, bu fermante ne demek? Arpanın fermantesi bira demek oluyor. Bu bölgedeki insanlar alkol üretip tüketmişler.

  [Göbeklitepe ile ilgili değil ama; Tarihteki bir Sümer yazıtında ilginç bir detay dikkatimi çektmişti. ‘Bilinen en eski maaş çekinin bira ile yapıldığı’ genel kültür bilgisini de verelim.]
 11. Güneş, tam olarak doğu-batı yönünde dikilmiş Göbeklitepe’deki bu sütunlarda ekinoks zamanı (21 Mart’ta ve 23 Eylül) hizalanıyordu. Güneş’in doğuşu ya da batışı, yılın diğer zamanlarında tapınaktaki diğer 12 sütunla eşleştiği ifade ediliyor.
 12. Tapınaktaki 12 sütunun, bir yıldaki 12 ayı temsil ettiği söyleniyor. Sütunlar üzerindeki figürlerden ise hangi ayda olunduğu ve gökyüzüyle ilişkilendirilerek ortaya çıkıyordu. Eski Türklerin “12 hayvanlı takvimi” buradan gelmiş olabilir mi? Peki ya 12 sayısı?
 13. Bu sembolün güneş tutulmasını da uzay gemisinin geldiğini de ifade eden farklı görüşler de bulunmakta. Göbeklitepe’nin döneminin insanının mı yaptığı yoksa uzaylıların mı yaptığına dair net bir bilgi yok. Bu konuda varsayımlar olsa da çeşitli varsayımlar tezlerini savunan videolar bile video paylaşım sitelerinde bulunmaktalar. human-resonance.org

resourced some photos are used in this post. kaynak alınarak verilen birkaç resim kullanılmıştır. Diğer resimler saricanta.com

9 thoughts on “Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe |Tr

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.