Şanlıurfa

balıklıgöl

abrahom

Mancınıkla ateşe atılan Hz.İbrahim peygamberin hikayesiyle Balıklıgöl, Veba Vadisi ya da Hastalıklar Vadisi olarak da adını bildiğimiz yıllar öncesinde Atatürk Barajı sonrası sular altında kalan gizemli antik yerleşme yeri Nevali Çori, bereketli hilal toprakları içerisinde yer alan son yılların en gizemli keşfi, insanlık tarihinin sıfır noktası olarak bilinen T harfine benzer tonlarca ağırlıktaki taşlarıyla bildiğiniz o en eski hikayelerin de ötesinde gizemli tapınak Göbeklitepe.

The Pool of Abraham, is believed Abraham was thrown into the fire by Nimrod and the flame turned to water and burning logs into fish. Nevali Çori (under the water after the Ataturk Dam in 2002) is known as the valley of the plague, and the most mysterious discovery of last century, with the ‘T’ shaped huge stones and the zero point of the history, the oldest temple on Earth, Göbeklitepe.

Tarihi, Yontma Taş Devri (Paleolitik) ‘ne kadar giden İpekyolu güzergahında önemli bir geçiş noktası oluşturan şehirdir.

Its history dates back to Paleolithic Ages thanks to the transit point on the Silk Road.

Mezopotamya toprakları içerisinde yer alan ve İpekyolu güzergahında yer alan şehir, batısında bulunan Gaziantep’ten de tekne turlarına katılabileceğiniz Fırat Nehri üzerindeki Rumkalesi ve cittaslow (yani sakin) ve aynı zamanda batık şehri ile Halfeti ve yalnızca şehir merkezine 122 km uzaklıkta.

20180407_175258.jpgIt locates on the Silk Road route and also in Mesopotamia. There is also a boat tour to Rumkale in Halfeti even the Gaziantep side of the Euphrates River. Hallfeti is also known as the cittaslow in here. It locates in the west and 122 kms far away from the city centre.

batıkşehir

Halfeti ilçesi Urfa’nın serinlemek için bir kaçış noktası benim gözümde. Yapılan bir tekne turu ilin ayrı, ilçenin ayrı sıcaklığına karşı size çok iyi geleceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca daha uzun süren tekne turları da var, batık şehir ve camiinin yakınında mola verip çay içebileceğiniz bir de manzaraya oradan bakabileceğiniz yer mevcut. Yemek işini ise Halfeti’yi gezdikten sonra Birecik’e saklayın.

IMG_20180407_171158

(voices are not mine, sesler bana it değiil)

20180407_172641

halfeti

Halfeti

In my opinion Halfeti disctict is a break point for me to cool. Be sure a boat tour on the Euphrates Rivar would be good for you. You can also drink a glass of tea in the only cafee in the sank city near the famous mosque in there. After rambling among Halfeti, to have your meal in Birecik would be so good choose for you.

IMG-20180408-WA0009

Meslek hayatımdan üç yılın geçtiği birkaç gün gezmek için güneydoğudaki farklı bir nokta. Hemen size, şehir hakkında çok net birkaç bilgi veriyorum, şehir Eylül ayının sonunda olduğumuz halde öğlen 37’C yi çok rahat bulabiliyor, aklınızın bir köşesinde kalsın. Bu havaya rağmen şehrin kendisinin yapısından dolayı pantolon giymenizi size tavsiye edeceğim, şehre gelince neden olduğunu siz kendiniz de anlayacaksınız.

I give you quickly some short information about the city is the weather in Urfa is still so hot even in September. I can’t bear 37’C in here. In against of the hot weather, i suggest you to wear pants while walking among in the borders of Urfa. You would remember my suggestion in your visit.

Şehir merkezinde bulunan Balıklıgöl, Ayn Zeliha Gölü, Urfa Kalesi, seyir tepesi ve oraya çıkarkenki mağara cafeler gezilebilirsiniz. Balıklıgöle yakın olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Halepli Mozaik Bahçe de o bölgedeyken kesinlikle gezilmesi gereken yerler. Müzelerin biraz uzun zaman alabileceğini söylemekte fayda var. Özellikle Arkeoloji Müzes, sizi tarihte yolculuk yaparken büyülemek için bekliyor olacak. [Sanlıurfa Müzesi için ayrıntılı bir yazı yazacağım.]

In the city centre, The Pool of Abraham, Ayn Zeliha Lake, Urfa Castle and some caves while walking up to look Urfa city at the hill. You should visit Şanlıurfa Archaeology Museum and Haleplibahce Mosaic Museums. Both of them are so close to Pool of Abraham (Balıklıgöl). Especially Archaeology Museum would be waiting for you to impress you within historical travel. [More detailed Şanlıurfa Archaeology Museum post is planning.]

İngilizcede bazaar olarak bilinen bu bölgenin Hatay’dan uzanıp sınır boyu gelen çarşılarından olan balıklıgöl civarındaki çarşıları gezebilirsiniz. Bu çarşılar içerisinde birkaç tane de han bulunmaktadır. Gümrükhan’da Mırra ya da Menengiç kahvesi içebilirsiniz.

You can visit the bazaars around Balıklıgöl. Those bazaars are the same as in the syria border from Hatay to Urfa. There are some little ottoman caravanseraies (han). You can also taste Mırra coffee or Menengiç coffee in Gümrükhan.

Şehre uzaklığı 15 km olan, şehrin kuzeydoğusunda yer alan (merkez dikkate alındığında Bahçelievler) tarihin sıfır noktası Göbeklitepe‘ye ulaşım için 5 Ağustos’tan beri, saat 10.00 ve 16.00 ‘da Abide durağından Göbeklitepe yönüne gidip saat 12.00 ve 18.00’de Göbeklitepe ‘den gelen gün içerisinde iki sefer yapan bir belediye otobüsü bulunmaktadır. Ücretli de 3-5 tl olarak değişiyor.

This slideshow requires JavaScript.

The distance to the Zero Point of The History (Göbeklitepe) is 15 kms from the city centre but this time the route is to northeast. There is a minibus line travels between city center and Göbeklitepe. Two times (at 10 a.m. and 4 p.m.) from the city centre and travels backs two hours later. The fee changes from 3 to 5 Turkish liras.

Henüz gidip gezme görme fırsatı bulamadığım Harran’da yer alan Sogmatar Antik Şehri; yıldız, ay, güneş ve gezegenlere tapınmanın olduğu bir yer. Sizce de biraz gizemli, tuhaf değil mi? Harran’ın eski uygarlıklarda bir kavşak noktası olarak ve hatta Medeniyetlerin Doğduğu ve Buluştuğu Kent olarak anlamına sahip olması ve sonrasında Göbeklitepe(?) tapınağı, bir tesadüf olabilir mi?

The place I didn’t get a chance to visit to Sogmatar Ancient City (in Harran) where people worshipped the Moon, planets and The Sun. Don’t you think it’s mysterious? Harran knowns as the place where civilizations birthed and civilizations met. Is the closeness of the Gobeklitepe temple’s location a coincidence?

Kümbet evleriyle kendini tanıtımını yapan Harran Evleri

Harran is famous for the houses as known as Harran Houses because of their shapes were built as cupola.

Yine Harran’da bulunan dünyanın ilk üniversitesinin olduğu söylenen o kalıntılar, eski taş ocağı olan Bazda Mağaraları’nı ve Samaş ve Sin Kabartmalarını görmeden gelmek istiemiyorum. Ha buarada Harran’da bulunan Şuayip Antik Şehri’ndeki dikili kalıntıları Stonehenge’e benzeten bir ben miyim?

I’d like to see the ruins of the world’s first university, Bazda Caves – old quarries- and Samas ve Sin Reliefs. By the way, Am I the only person who liken Suayip Ancient City to Stonehenge in England?

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da birçok camii ve türbeyi de ziyaret edebilirsiniz. Bunlardan birkaçı; Hz. İbrahim’in doğduğu mağara, zalim hükümdar Nemrut tarafından mancınıkla Urfa Kalesi’nden ateşe atıldığında düştüğü yer olan Balıklıgöl, Hz. İbrahim ‘in doğduğu mağaranın yanındaki camii olan Mevlid-i Halil Camii, İmam Bakır (Hz.) Camii ve Türbesi (Harran), eski Aziz Yuhannes (Vaftizci Yahya) Kilisesi olan bugünkü Selahaddin Eyyubi Camii ile Hasab Padişah Camii bu yerlerden bazılarıdır.

You can visit many mosques and tombs in Urfa is also known as City of Prophets. Some of them are Mevlid-i Halil Mosque where Abrahom was birth in it, İmam Bakır Mosque and tomb, Selahaddin Eyyubi Mosque – old St.Yuhannes Church- and Hasab Padişah Mosque and the Pool of Abraham.

*Buarada bir başka eski Kilise olan camiiye çevrilmiş olan Fırfırlı Camii de Şanlıurfa merkezde görülebilecek yerlerden bir tanesidir.

*There is also another old church is Fırfırlı Mosque. As you see in the name, it is used as mosque now. With its different design and effects of the church, it’s worth to see it in the city center.

Eğer bir Güneydoğu turu planlıyorsanız lezzetli şeyler yiyeceğinizi söyleyelim, kilo alma garantili bir tur olacağı konusunda sizi uyarırım. Şehirdeki Mutfak Müzesini gezebilir, yöresel lezzetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

If you are travelling through the Southeastern of Turkey, you should be known you would get some kilos, you are in the most delicious tastes route. You can visit to get some information about these local tastes in the Şanlıurfa Kitchen Museum in the city center.

Güneydoğu Mutfağı, bu bölgedeki etlerin lezzeti gerçekten ayrı güzel. Daha çok et ve acı için Şanlıurfa. Yöresel adı isot olan acı biberinin közlenip geldiği, masada bulunan soğan ve bıçakla lezzetini biraz sonra dürüp yiyeceğiniz Ciğer.

Tastes in the southeastern kitchen are quite good. Meat based tastes with hot tastes are Urfa. You can also taste the local yummy taste Ciger (liver) in here. You would peel off roasted red peppers (local name is isot) and onions after you order your Ciger.

Vaktiniz varsa kasapta çektirip fırında yaptırabileceğiniz müthiş yöresel Urfa lezzetleri; Lahmacun ve Siverek Tava. Gidip ne yaptırmak ve kaç kişi içiin yaptırmak istediğinizi söylediğinizde içini size hazırlayıp verecek ve yakınlardaki kasapta pişirebileceksiniz. Üstelik pişirme parası da almıyorlar. Anlatırken canım çekti. Ben de gidip yaptırayım kendime. Size de bana da afiyet olsun.

If you have enough time to spend in there, you can go to any butcher to prepare him lahmacun ( very thin turkish pizza covered with seasoned minced meat and onions) and/ or Siverek Tava (ingredients; full-fat ground meat, tomatoes, peppers, garlic, urfa pepper, salt, black pepper and oil) stuffing. After you take the stuffing, you would go to bakery to be cooked the stuffing. Additionally, you won’t pay the baking fee for it. While telling you these local dishes, I really feel like eating it. Now, I’m finishing the post to eat Lahmacun. Enjoy your meal both you and me!

Şıllık, Billuriye ve Baklava nın da tadına bakmayı unutmayın.

Do not forget to taste local desserts in Urfa. Şıllık, Billuriye, and Baklava (originally from Gaziantep but Üstüneller is good at in Urfa)

NOT: Şehirle özdeşleşen bir diğer şey ise Sıra Geceleri. Sıra geceleri konusunda daha önce gittiklerimde, fiyat – kalite dengesini beğenmemiş olduğum için önermiyorum. Bunu ifade edip kararı size bırakacağım.

Note: There is another local thing is called Sıra Geceleri. I do not suggest you to join that kind of fun, because of the fee and quality balance. I do not suggest you it but it’s your choice.

saricanta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Live Simple, Enjoy more – Saricanta.com on WordPress.com
%d bloggers like this: