Göbekli Tepe ‘Tarihin Sıfır Noktası’ |Tr

Medeniyetten ve her şeyden önce Göbekli Tepe vardı.” Ian Hodder, Stamford Uni
Burası insan aklının anlamakta zorlanacağı kadar olağanüstü” Steve Mithen, Reading Uni
“Tüm kanıtlar gösteriyor ki burası insanlığın doğduğu yer. Göbekli Tepe, Adem’le Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi’ndeki bir tapınaktı.” Klaus Schmidt

20180408_135308

Göbeklitepe 1 Temmuz 2018 tarihinde, UNESCO tarafından Kültürel Miras Listesi’ne alındı. Bu listeye alınmadan önce bilitor muydunuz? İnternette aradınız mı? Ne buldunuz? Ve ben ne buldum?

 

Fertile Crescent On World Map

‘Bereketli Hilal’

Nedenini bilmiyorum fakat Göbeklitepe’de beni kendine çeken bir şey var. Görev yaptığım şehirde bulunan bu bölge, bana kendisinin öyle keşfedilmiş sıradan bir yer olmadığı izlenimi veriyor. Yıllar boyunca bereketli hilal denilen bu topraklarda bilinen ilk uygarlıkların bulunduğu yer olması açısından önemlidir.

İşin tuhaf yanı şu ki, bir süredir yaşamakta olduğum bu şehirde Göbeklitepe’yi görmem çok uzun zaman aldı. Çeşitli çalışmalar, Alman arkeolog Schmidt’in hayatının kaybetmesi, restorasyon çalışmaları derken geçen süreç, aranan müzeler, iletişime geçilen onca yerden sonra açıldığını couchsurfing ten şehre gelen bir arkadaştan duydum. Kabul edemiyorum hala bu durumu.

Şehre uzaklığı 15 km olan tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe‘ye ulaşım için 5 Ağustos’tan beri, saat 10.00 ve 16.00 ‘da Abide durağından Göbeklitepe yönüne gidip saat 12.00 ve 18.00’de Göbeklitepe ‘den gelen gün içerisinde iki sefer yapan bir belediye otobüsü var artık.

İngilterede şekil olarak benzettiğim ünlü Stonehenge’ten 7000 yıl öncesi ve Mısır’daki Piramit’lerden 7500 yıl öncesine ait yani bundan 12000 (12 bin) yıl öncesine M.Ö. 10.yy’a ait bir yapı. Bulunduğu dönem Çanak Çömleksiz Neolitik B dönemi olarak kayıtlara geçmektedir.

This slideshow requires JavaScript.

 

NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ 

1)-Din kitaplarındaki varsayılan tarihten daha önceye ışık tutmaktadır.

2-) O dönemde bölgede veya bölgeye yakın yerlerde yerleşim yerinin olduğu ve çevresinde insana ait herhangi bir bulgu bulunmaması oldukça ilginç. 

3-) Tapınak olduğu biliniyor. Hani hep insanoğlu yerleşik hayata geçtikten sonra inanmaya başladı bilgisini bir nevi değiştirmiş oluyor.

4-) İnsanoğlunun önce yerleşik hayata geçtiği ve ardından tapınaklar yaptığı bilgisinin de aksine, Göbeklitepe bunun aksini bizlere sunmakta. 

5-) Eski önemli yapılarda Paskalya Adası, Mısır ve Göbeklitepe’deki Horus’un Gözü (Mısır mitolojisindeki Güneş ve Savaş Tanrısı)

Easter Island star map

alıntı

6-) Bugün Göbeklitepe’ye gittiğinizde göreceğiniz 6 adet tapınak alanına ek ortaya çıkarılmamış 14 tane daha alanın daha olduğu, toplamda 20 tane yuvarlak şekilde küçük yuvarlak taş alan olduğu söyleniyor.

7-) Yapının ne zaman yapılmaya başlandığı, ne kadar sürede yapıldığına dair net bir bilgi bulunmuyor. //

😎 T harfi şeklinde olan bu 16 tonluk taşların üzerine yapılan hayvan figürleri bu büyük taşlar sabitlendikten sonra yapılmıştır. //

9-) Karacadağ’dan bölgeye taşınan yabani buğdayın bu bölgeye geldiği ve bu kalıntılar tahılın ıslatılması, öğütülmesi ve fermantesinde kullanıldığını ortaya çıkardı. Bu, dini bayramlarda, kutlamalarda, belirli amaç için motivasyon olarak da kullanılan bira için 160 litrelik bir kapta bazı kalıntılar bulundu. [Tarihteki başka bir yazıtta ise, ki bu Sümer yazıtı, en eski maaş çeklerinde bira ile ödeme yapıldığı söyleniyor.]

alıntı

Uzakdoğu tarafında bir saçının arkasında bulunuyor. Bu benzerlik de ayrı bir detay.

10-) Bu Göbeklitepe’deki sütunlar tam olarak doğu-batı yönünde dikilmişlerdi, 21 Mart’ta ve 23 Eylül’de (ekinoks zamanlarında), Güneş tam bu sütunlarla hizalanıyordu. Güneş’in doğuşu ya da batışı, yılın diğer zamanlarında tapınaktaki diğer 12 sütunla eşleşiyordu.

Tapınaktaki 12 sütun, bir yıldaki 12 ayı temsil ediyor, sütunlar üzerindeki figürler ise hangi ayda olunduğunu, gökyüzüyle ilişkilendiriyordu. Eski Türklerin “12 hayvanlı takvimi” buradan gelmiş olabilir mi? Peki ya 12 sayısının pek çok dindeki ve inanıştaki önemi?

Göbeklitepe’de sütunlarda bulunan bu sembol, Avustralya yerlileri aborjinlerin geleneksel kıyafetlerindeki simgeyle benzerlik göstermektedir. //

Göbeklitepe’nin döneminin insanının mı yaptığı yoksa uzaylıların mı yaptığına dair net bir bilgi yok. Bu konuda varsayımlar olsa da çeşitli varsayımlar tezlerini savunan videolar bile video paylaşım sitelerinde bulunmaktalar.

alıntı

Bu sembolün güneş tutulmasını da uzay gemisinin geldiğini de ifade eden farklı görüşler de bulunmakta.

VE son olarak, en son Göbeklitepe’nin gömülüp neden terkedildiği henüz bilinmiyor.

Bonus, Göbeklitepe bulunduktan sonra Şanlıurfa üzerinde yapılan araştırmalarda Göbeklitepe’nin kardeşi olarak ifade edilen Karahan Tepe’de kazı çalışmalarına başlandı. Ve buna benzer birkaç tepe daha bulunmakta ama bilinçsizlik nedeniyle tahrip edilmiş.

 

saricanta


Resources

80skiparty.com/ …fancy-images-of-the-fertile-crescent-the-greatest-true-story-ever-told-toker-s-den-images-of-the-fertile-crescent.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQavqiD6I8m_88gqjPXCgFQjtFcGL74xAtv2luiCRsJja6di57L8g

theepochtimes.com/assets/uploads/2017/11/12/Symbol.jpg

human-resonance.org/gobekli_tepe9.jpgg

6 replies »

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Live Simple, Enjoy more – Saricanta.com on WordPress.com
%d bloggers like this: