Mount Nemrut in Adiyaman |En

C’mon, let’s go to Adıyaman to watch sunset and sunrise in Mt.Nemrut while sipping our wine!

Urfa’ya çok değil bir saat uzaklıkta bulunan küçük bir şehir. Adıyaman denilince akla ilk gelen Nemrut’tur. Nemrut Dağı 2206 m yükseklikte bulunmakta. Bölgeye hakim olan güçlü ama küçük bir imparatorluk Kommagene kralı I. Antiochos’un yaptırmış olduğu heykelleri görmeye gittim. Güneydoğuda yapılması gerekenler listesinde Nemrut Dağı’nda güneşin batışını ve güneşin doğuşunu izlerken şarabını içmek bulunmaktaydı. Öyle de oldu yanıma almış olduğum Süryani Şarabıyla hem gün batımını hem de gün doğumunu izleme fırsatı yakalamış olmak çok mutlu ediciydi. //

This slideshow requires JavaScript.

It’s not far away from an hour from Şanlıurfa. Mount Nemrut is so famous than the city. Mt. Nemrut has 2206 altitude. The World’s Eight Cultural Heritage was built in Mt. Nemrut in the Commagene Kingdom times by the king Antiochus I. In the to-do list in southeastern Turkey, watching sunset and sunrise while sipping wine in there has a good point. We took our Assyrian wine for this wonderful nature event.-yeah I know we were so lucky.

Bu gezime ev arkadaşımla çıktım. Yolculuğumuz, Urfadan kuzeybatı yönünde bulunan Bozova üzerinden Adıyaman merkezine oldu. İki şehir arası bir saat sürdü (113 km). İnternette kısa süreli bir araştırma yaptıktan sonra bir turizm şirketini seçtim. Daha önceden kendileriyle telefonda görüşüp gerekli bilgileri aradıktan sonra kendilerine güvenip hesaplarına paramızı yatırdık. Tereddüt etmedik diyemeyiz ama şans eseri bulup güvendiğimiz tur şirketi, belirli aralıklarla bizi aradı gerekli hatırlatmalarda bulundu. Daha tura başlamadan heyecanlı bir bekleyiş başladı bizim için. Konum olarak Adıyaman Müzesi’nin karşısında oldukça merkezi bir yerdeler, ve 24 saat ücretsiz otoparkları da vardı. Şehri bilmeyen birisi için güzel düşünülmüş. ∇ Adıyaman merkez ile Nemrut Dağı arası mesafe de yaklaşık 80 km, yolu güzel araçla da gidilebilir.)

In this travel with one of the housemates of saricanta from Urfa to Adıyaman. The city locates in the northernwest of Urfa. It takes an hour and, first you go to Bozova and then to Adıyaman. We choose a tourism company for our that visit to Nemrut. After a few phone calls, we transfered money to their bank account. At first, we didn’t feel good, you didn’t know anything and you transfer money, but the company was good. They called you back even a day before to check and a few times more. The location of the company where their busses would take the tour was so good for a foreigner who doesn’t know anything about the city. It also have an 24-hours open parking area.

Saat öğleden sonra iki olmadan yola çıktık ve sırasıyla gittiğimiz yerler, izlenimlerimle şöyleydi. // The tour started about two p.m. and where did we go was with our impressions are here:

This slideshow requires JavaScript.

İlk durağımız şehir merkezine 40 km uzaklıktaki Nemrut Milli Parkı içerisinde bulunan bir Karakuş Tümülüsü oldu. Karakuş, Baykuş heykelinin benzerliği üzerine halk arasında verilmiş olan ismi. Dikkat çekici bir detay var ki o da bu dönemdeki kadına verilen dikkat çekiyor diyebiliriz. Antiochus’un eşi, kızı ve torunu için yaptırmış olduğu anıt mezarlar ile bir de tokalaşma kabarmasının bulunduğu 10 metre boylarında sütunlar bulunmakta.

The first stop fot Karakuş Tumulus. Its name measn Black Bird. Its name come from the similiarity with Black Bird and Owl. There is a remarkable point when you visit the tumulus you would see the importance of women in ancient civilizations. There are three tombs in the tumulus. These tombs are the wife, the daughter and the granddaughter of Antiochus. There is also a shaking relief in a column with the 10 meters high.

This slideshow requires JavaScript.

İkinci durağımızı Cendere Köprüsüydü. Chabinas olarak da bilinir. 193 – 211 yılları arasında, 1900 yıl önce bu bölgeye hakim olan Roma İmparatoru Severus tarafında yaptırılmış. Hala güçlü duruyor, yeni köprüden daha fazla güveniyor. köprünün bir sütunu Kommagene kralının oğullarından birisi yüzünden yıkılmış halde durmakta.//

The second stop was for Cendere Köprüsü, It is also known as Chabinas Bridge. It was built 1900 years ago while Septimus Severus was a Roman emperor from 193 to 211. It is still there like a rock. It’s more useful than the new bridge. Because of a son of Antiochus, one of the columns were pulled down.

This slideshow requires JavaScript.

Üçüncü durağımız Yeni Kale idi. Kayalar üzerin yapılmış 8 farklı ( Urartu, Kommagene, Roma, Sassani, Arap ve Osmanlı gibi) medeniyet tarafında kullanılmış ihtişamlı bir kale. Restorasyonda olduğu için aklımın kaldığı bir kale olarak yerini almış bulunmakta.//

The third stop was Yeni Kale. It hosted 8 different kingdom throughout the histroy from Urartus to Ottomans (some of them are Commagene, Byzantines). It’s a gergeous rock castle. Because of restoration within the castle, it is still mysterious castle for me.

Dördüncü durağımız Arsemia idi. Krallığın bilge adamlarının, kafa takımının yazlık başkenti olarak bilinen müthiş doğaya ve görsel olarak büyük bir bölüme hakimiyeti olan alandan oluşmakta. Burada bulunan bir heykelde de Kral I.Antiochus ile Herkül’ün anlaşma yapar halde bir kabartma bulunmakta. Kral I.Antiochus’un Tanrılarla anlaşma yaptığını söylediği kabartma bulunmakta. Alman bir arkeologun çözümlediği hitabede de burada bulunmakta. Siz de burayı gördükten sonra o dönemde o akıl döneminde bugünkü birçok şeyden uzak en ilkel haliyle doğayı dinleyebildiğiniz muhteşem yerlerde yaşayanları kıskanıyor olacaksınız. Buarada Fırat Nehri’nde bir Arsemia daha olduğu fakat nerede olduğu da bilinmiyor.

This slideshow requires JavaScript.

//The fourth stop was Arsemia. Welcome to the summer capital of Commagene Kingdom! I am sure when you visit Arsemia, you would be sad not being one of their important people. In the ancient summer capital, there is a clear relief that symoblyzes Antiochus and Hercules’s agreement. With the relief, Antiochus claims that he had an agreement wth gods. In addition, it is said that there must be second Arsemia on Euphrates, but no one knows where it is.

NEMRUT !

Sadece biz bilmediğimiz için öğretmenevinden yer ayırttık, siz isterseniz iletişime geçip sizin için yer ayırmalarını dahi isteyebilirsiniz. Asıl hayal gidip orada sabahlamak şeklindedir. Biz internette araştırma yapıp günbatımından gündoğumuna kadar Nemrut’ta konaklayabileceğimiz bir yer hakkına bilgiye ulaşamadık.

Shuttle yapılan noktada-ziyaretçi karşılama merkezi- sizin araçla gelseniz de aracın ulaşacağı son nokta olan yeri bilmiyorduk. Battaniye kiralayabilirsiniz, 5 lira. Battaniyenizi aldığınızda 20 lira depozitolu battaniyenizi alıyorsunuz, iade ettiğinizde 15 liranızı geri alabilirsiniz. Sıcak içecekler, çiköfte ve hediyelik eşyalar gibi birçok şeyi de bu bahsettiğimiz o tepe noktaya yakın yerde bulabilirsiniz.

İsterseniz orada kalabilirsiniz de. Biz öğretmenevinin konumundan memnun odalarından memnun kalmadık. Ama 30 tl olduğu için çok da üstünde durmadık, idare ettik zaten otelde kalmaya gelmemiştik. Sabah hareket saatine kadar bizi idare etse yeterliydi. //

Before coming to Adiyaman city, we couldn’t get so much information about stay so book a room from Adiyaman Öğretmenevi (Teacherage). Their rooms was under the average but the price was 30 liras for teachers. The location of it was so good, so we skipped comfort because the dream was to go to Mt.Nemrut, and sleep in there from sunset to sunrise. We travelled two different times to watch each sunset and sunrise. If you ask, the tour company can book a room for you.

After googling it, we couldn’t get so much useful knowledge. I met a camper put up his tent after the visitor center. It’s an option. You can also spend your time in the museum cafe, it depends on you.

There is also a hostel 11 km away from Mt.Nemrut. let’s go on talking about museum cafe where you can bring blanket. You can pay just only 20 liras and after your visit to Mt.Nemrut, if you give it back to the museum you get 15 liras back. In the visitor center, you can also eat çiğköfte, drink some tea, and find some souvenirs.

This slideshow requires JavaScript.

Gelelim kilit sorulara, soğuk muydu bahsedildiği kadar? Evet serindi, ama üşümek isteyeceksin zaten rakım olarak 2206 m’desin. Kesinilikle değecek gittiğinize, günbatımına saygımız var ama gündoğumunun tadı apayrı. Adıyaman küçük bir şehir, biz de şehre pek ilgi duymadık zaten. Gündoğumu bittikten sonra bir saatlik yolumuza çıkıp evimizde misler gibi uyku çektik. //

The key question is about the weather in Mount Nemrut. It was very cold in even June. It has 2206 m altitude. I have certainly some respect for sunset but my favourite is sunrise in Mt.Nemrut. Adiyaman is a small city, that didn’t take our interest to explore the city. After watching the sunrise, we travelled back home to sleep well.

heh

arkeofili.com

  • Adıyaman Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Burada 9500 yıllık bulunan bir *heykel serigileniyorki akıllara direk göbeklitepe geliyor. // Visit Adıyaman Museum in here, there is a statue seems to monuments in Gobeklitepe, Urfa.
  • Perre/ Perrin Antik Kenti’ne tur gitmiyor, siz isterseniz gidebilirsiniz. Daha çok taş ocaklarının bulunduğu Dara Antik Kenti’ne benzeyen bir antik şehir. // Perin Ancient City, where tours do not go there. It looks like with the quarries in Dara ancient city in Mardin.

saricanta

*I can suggest you the tourism conpany, it was cheapest and best one for Nemrut. @vekatur

1 reply »

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Live Simple, Enjoy more – Saricanta.com on WordPress.com
%d bloggers like this: