Hatırlatma, a short tips for Mardin?

Mutlaka görmeniz gereken yerler listesi hazırladım aşık olunası kahveşehirle ilgili kısa bir hatırlatma; // A short suggestion list for Mardin – you’ll love within brown the city

1. Çok yakınında bulunan baraj yapımı devam eden Hasankeyf’i görmek için şansınızı zorlayın. Her zaman gelmiyorsunuz sonuçta değil mi? // Find a way to see Hasankeyf -the place will be under the water soon. You never come to the city every day, right?

2. Mor Gabriel Manastırı’na gidin, bir benzeri olan Deyrulzafaran Manastırı’ndan daha güzel, hemen hemen aynı hikayeye sahip olduğunu göreceksiniz. // Visit Mor Gabriel Monastery, it’s better and more historic figure in the city. It also has almost the same history.

3. Mor Gabriel Manastırı yakınlarındaki Kafro/ Elbeğendi/ Pizza Köyü olarak da bilinen köyde İtalyan pizzasını yiyin. Gittiğimde ben yiyemedim, ben pizza yemek için gidicem bir dahaki sefere, belki denk geliriz. // There is a village- called Kafro/ Elbeğendi/ Pizza Village -close to Mor Gabriel Monastery, go and eat Italian pizza in there.

4. Eski Mardin’de bir gece konaklayın, sokaklarını iyice gezin. Akşam saatlerinde çok karanlık olacaktır zaten, akşam eğlenmenize bakın. // Stay a night in Mardin old houses, walk among the old streets in Mardin. In day light, to explore the city is a good idea. At night, enjoy your time in the ancient soul.

5. Süryani şarabı alın, ama her yerden almayın! Çünkü tecrübe ettim ve başka duyumlar da aldığım üzere söylüyorumki size taddırdıkları (tester) şarapla, size verdikleri şişedeki şarap farklı olabiliyor, aman dikkat! @cumbalievsuryanisarabi na ulaşıp şarabınızı isteyebilirsiniz. Saricanta’dan duyduğunuzu da söylerseniz seviniriz. Ayrıyeten evinize kargoyla bile yollayabiliyorlar, gerçekten muhteşemdi. // Buy a bottle of Assyrian Wine, but not from any wine sellers in Mardin! Because I experienced and heard from some people that you could taste a different wine, you would buy a different wine, be careful! Contact to @cumbalievsuryanisarabi on instagram, they can send you bottles of a good quality Assyrian wines. In addition, do not forget to say ‘hi’ from saricanta.

6. Mardin’den aldığınız o güzelim şarabı da Nemrut’a saklayın. Nemrut Dağı’na gidip gündoğumuna katılırsanız, gündoğumunda o muhteşem şarabınızı yudumladığınızda emin olun sizden iyisi yok .) // Keep your tasty Assyrian Wine for Nemrut! Go to Adıyaman, and drink your wine in sunrise in Nemrut Mountain.

saricanta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Live Simple, Enjoy more – Saricanta.com on WordPress.com
%d bloggers like this: