Mardin Day 3

Ertesi gün de kalkıp kahvaltı için çok hoşuma giden açık büfe bir kahvaltıdan sonra, Kasimiye Medresesi’ne gittim. Kasimiye Medresesi konum itibariyle eski Mardindeki ana yola değil de yeni yola daha yakında bulunuyor. biraz aşağıya doğru gitmeniz gerekecektir. Yokuş yukarı çıkmanız dönüş yolunda biraz sizi zorlayabilir. Eski Mardin sokaklarına tekrar çıkmak isterseniz jandarmanın dibindeki yolu tercih edebilirsiniz.

The next day, after I had my open buffet breakfast, I went to Kasimiye Madrasa. It locates in the different parts of the main traffic street among the old Mardin. You should walk down to the medrasa direction, keep in your mind walking down is enjoyful but not the reverse is. After visiting Kasimiye Madrasa, you can walk the shortest way near the police soldier, you can prefer- I did it.

20180422_153348

Çeşitli baskı ve savaş ortamları sonrasında en son 1400’lü yıllarda yapımı bittikten sonra, adı o dönemin hükümdarın oğlunun olduğu için Kasimiye olarak verilmiştir. İçinde bulunan çeşmede İslami tasavvufta felsefesine göre insan hayatını simgeleyerek inşa edilmiş bir çeşme de bulunmakta. Suyun çıktığı yer insanın doğuşunu, daha sonraki parçaları insanın hayatı boyunca geçirdiği bebeklik, çocukluk, gençlik, yaşlılık ve mahşer olarak tamanlanmış.

After some wars the medrasa completed in 1400s. It’s name come from the name (Kasım) of the son of an important people in Akkoyunlus. It completed in the days of Akkoyunlus in this region. There is a fountain-pool arrangement in this historical place. It symbolizes the fertility according to the Islamic sufi philosophy. The flow of the water symbolizes from birth to death and after death of a human life. It start with birth, goes on with infacny, childhood, youth and old age and it ends with the representation of Last Judgement.

çeşme

Kasimiye Medresesi sonrası, Mardin’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden birtanesi olan Dara Antik Kenti için, şehiriçi bir otostopla Nusaybin Caddesi’ne, oradan da başka bir arkadaşımla Dara için otostopa başladık. Dara antik şehri biraz şehire uzak fakat mutlaka görülmesi gerekiyor. Eğer Mor Gabriel Manastırı’na gitmemişseniz, tercihen Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret edip Dara’ya devam edebilirsiniz.

After seeing Kasimiye, next visit was to Dara, it has antic city ruins. One hitchhike to turnout to Nusaybin direction and started to hitchhike one another to Dara with my friend. “I think far places have a priority to see them before.” When you visit the city, do not go back without seeing Dara ruins. Preferably, If you didn’t see Mor Gabriel Monastery, okay you can also visit the Deyrulzafaran Monastery -locates in your way to Dara.

Deyrulzafaran Monastery

Deyrulzafaran Manastırı da yine Timur istilası sırasında kubbelerindeki altınlardan olmuş. Like Mor Gabriel, Deyrulzafaran Monastery also lost its important golden sources in it during the invasion of Timur.

deyrulzafaran

Benim için Dara daha önemliydi. Fakat otostop için çok kısa süre içerisinde bir araç bizi aldı. Araçtaki samimi ortam sayesinde kısa sürede sanki daha önceden tanışıyormuşuz gibi bir hal aldık. Dara antik kentinden haberdar olmayan arkadaşlar ile önce Derulzafan Manastırı’na gittik.

Dara was more important for me than Deyrulzafaran. In a minute, a car stopped, the passengers were two and they were uninformed about Dara. They had planned to visit Deyrulzafaran, but they were informed about Dara. They were so lucky as me. I got a chance to visit both Deyrulzafaran and Dara within only a hitchhike.

Oradan da onları Dara’yı biz götürdük. Dara başka bir güzel açık hava müzesi. Dara, mezopotamyanın Efes’i olarak bilinen antik bir şehir. Daha önce gördüğüm resim karelerinin içinde olma duygusu çok güzeldi. Peki nedir bu Dara diyeceksiniz?

Dara is quite a change open air museum. Did you ever heard the fame of Dara. It’s known as the Ephesus of Mesopotamia. I experienced to be in the place where I had seen its photographs before on the web. What’s more about Dara?

Dara ancient city

Dara, M.S. 6.yy’da Bizans İmparatoru Anastasius döneminde yapılmış Perslilere karşı inşa edilmiş askeri bir savunma bölgesi. Bir başka deyişle en az 1400 yıllık. 60 yıllık Bizans ile Sassanilere (Persliler) arasındaki biten barış anlaşmasından sonra birçok savaş görmüş.

Dara is a defense region was builted against Persians in ruling of Byzantine Empire in A.D. 6. century. In another saying, It’s more than 1400 years old. It experienced many battles between Byznatines and Persians, after the broke out of the 60-years in peace.

Dara ancient city

Giriş ücretinin olmadığını hatırlatalım. Konum olaraksa Türkiye-Suriye sınırına 7 km uzaklıkta, Mardin’e ise 35 km uzaklıkta bulunuyor. Konaklama şansınızın olmadığı bu köy, sit alanı olarak kabul edilmiştir. Bunun sebebi ise, bu antik kentin şu an içinde yaşayanların olduğu köyün altında kalmış olma gerçeğinde yatmaktadır. Bu antik kente Dara Zindanları olarak bilinen aslında büyük su deposu bulunmakta. Nisan ayında giden ben için içerisi oldukça nemli ve çekmiş olduğunuz fotoğraflarda o görüntünün bulanıklığını siz de görebilirsiniz.

I’d like to remember to you there is no fee to see Dara -the open-air-musem. It locates far away 7 km from Syria border and 35 km from Mardin. There is no any chance to stay a night in here, it’s an archelogical site. Still people live in the village and most of the valuable ruins left under the ground. In here, there is a Dara Cistern -mostly known as Dara Dungeons. The month I visit the city was April, even in April I felt the moisture in it. It also can be seen in some photographs.

Dara ancient city, gallery cemetery

Ayrı yeten galeri mezar olarak bölümü de bulunmakta, içinde Roma dönemine ait Yeniden Diriliş törenlerinin yapıldığı binlerce kişinin kemiklerini de görebilirsiniz. İnanış gereği içeride bir de baca gibi ama yukarıya doğru giderek küçülen bir boşluk da bulunmakta. Buradan da ruhların göğe yükseldiği söyleniyor ya da düşünülüyor diyebilirsiniz. Bu mezarlardaki kemik sayısının 3 binin üzerinde kişiye ait olduğu söyleniyor. Üç katlı olan bu mezarlığın girişinde üzerinde kanatlı insan, onun da üzerinde kanatlı melek tasviri ile bunların sağında Tanrı’nın elini simgeleyen bir kabartma bulunmakta. Kapının sağ tarafında da hayat ağacı, ve yanında Hz. Meryem ve kucağındaki Hz. İsa’nın olduğu düşünülen tasvirler de bulunmakta.

In addition, there is a Dara Gallery Cemetery Relief part in it. You can also see the bones of the people who would resurge in Romen period. There is a small window upon the roof as chimney. Using the chimney resurged souls would go to the happy hunting grounds. It is known that the number of the bones of dead people is over 3 thousand. You can see some figures – the hand of God, Virgin Marry and Jesus on the door of the cemetery.

20180423_150339

20180423_150632

20180423_152321

20180423_152329

Zindanları ya da su deposunu gördükten sonra Dara’nın bittiğini mi düşünüyorsunuz? Hayır öyle bir şey yok tabii ki. O zindanların karşısındaki yoldan geldiğiniz yöne doğru değil Kral Yolu’na doğru gidin. Efes’i görmüşseniz siz de kendinizi bu antik şehirlerin benzerliğini görebilirsiniz. Daha henüz bir sene önce turizme açılmış olması, kazıların devam ediyor olmasını anlayabilirsiniz.

Do you think you finished Dara, just seeing only Dara Dungeon or Water Cisterns ? Nope. There is a King Path in front of the door of the water cistern. If you have ever seen Ephesus before, you would see the similarity between them. It has just opened to visit a year ago, it’s so new. Excavations are still going on about it.

Dönerken de en son o eski su sarnıçlarını görmek için araçla köyün içine girmeniz gerekebilir. Etraftaki tabela eksiklerine aldırış etmeyin gidin gezin oraları. Şahsen ben çok sevdim. Gün batımının Dara’da çok iyi olduğunun da duyumunu aldım güzel olabileceğini düşündürdü. Dönerken gün batımının hayalini kurarak Mardin’e, güne başladığım güzel yere Kasimiye Medresesi’ne dönüp gezme işini burada sonlandırdım.

In turning way, to see those water cisterns, you should walk through the village. There are not so many good signs around there. I loved it so much. I lost in the ancient city. I heard something valuable that sunset is always so good in Dara. I thought that it would be awesome. While dreaming sunset in Dara, I finished the day with the second visit to Kasimiye at the end of the day.

with new friends in Dara

Peki geri Mardin’e dönmeden açlığınızı güzel bir İtalyan pizza ile gidermeye ne dersiniz? Pizza Köyü, Kafro Köyü ya da Elbeğendi Köyü hangisini dersiniz bilmiyorum ama zamanında göçe zorlanmış insanların kendi aralarında sendika kurup para toplayıp kendilerine ev yaptıklarını ve burada en güzel İtalyan pizzalarından yiyebileceğinizi artık biliyorsunuz.

Alright, before going back to Mardin, would you like to taste delicious pizza in somewhere close? There is a Kafro or Pizza or Elbeğendi Village (whatever you want to call the village) – you can taste yummy Italian pizza in there. There is a story of the village; the real people lived in there, they had to migrate to Europe. Later then, those people ogranized a union, gathered money and re-moved to their village. Some of them were in Italy, and they prepare delicious pizzas.

saricanta

Categories: travel

1 reply »

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Live Simple, Enjoy more – Saricanta.com on WordPress.com
%d bloggers like this: