Mardin Day 2

Couchsurfing’ten kaldığım arkadaşımla kendisinin Türkçe öğrenme süreci üzerine sohbet ettik, kendisi İngilizce öğretiyordu bir okulda. Sabah işi olduğunu öğrendiğim için çok da rahatsızlık vermemek için kendisine daha sonra couch platformunda da paylaştığım bir mesajla teşekkürümü edip hala uyurken evden çıktım. Sabah erken kalkıp gizemli şehri keşfetmeye başlıyordum.

I talked to my couch about his learning Turkish language in Mardin would host me a day. He was an English language teacher in a kindergarten. I didnt want to disturb him because I got learned he would be busy the next day. I left home early –probably he was sleeping with writing a message to host me at his home. I would start my explore the mysterious old city.

20180421_105324-e1526838495804.jpg

Kahvaltıya gitmeden önce de uğradığım bir müzede, İl Milli Eğitim müdürüyle tanıştım.
I met the provincial director of national education and talked to him in the public education museum.

Kahvaltıyla başladım güne çünkü güzel bir kahvaltı her şeydir. Benden mutlusu yoktu bu şehri sevmiştim. Buraya tekrar gelebilme ihtimallerimi düşündüğümü hatırlıyorum. Güzel bir kahvaltıdan sonra gezmeye başladım önce Eski Kız Lisesi ile başladım ve yanında çok da güzel bir okul gördüm. Burada eğitim görmüş öğrencilerden olmayı istedim, sanırım biraz kıskandım.

20180421_122111.jpg

I started the day with a breakfast, because a good breakfast is everything. There was none as happy as me, I loved the city. I remember that I thought my possibilities to come here again. I started to walk around the city with Girls’ Vocational High School. I also saw a very well located good primary school and I envied the students who had educated in the school.

Az kalsın unutuyordum eski Kız Meslek Lisesi merdivenlerinde şu birkaç gündür karşılaştığım sohbet ettiklerimden birisi olan teyzeyle karşılaştım. Daha çok teyze beni tanımıştı. Bahsettiği oğlu ve kızı da vardı yanında, teyzemin samimiyeti bugün biraz daha fazlaydı sanki. 🙂

20180512_112140.jpg

I was nearly forgot to say to you that I met an aunt in the stairs of Girls’ Vocational High School. I didn’t recognise her at first, but she remembered me, and then I did it. In my this long trip to Mardin, we had met with her before. She was with her son and daughter. Her daughter was also a teacher like me in a province of the city I live, so the aunt was friendlier than I saw her before.

20180512_114212.jpg

Kız Meslek Lisesi, Zinciriye Medresesi’ne çok yakın olduğu için ikinci gittiğim yer orasıydı. Halk arasında Zinciriye Medresi olarak bilinmesinin nedeni 1835 yılında yapılmış olan bu medresede Melik Nureddin İsa’nin Timur tarafından bu medresede hapsedilmiş olmasıdır. Peki, kim bu Melik Nureddin İsa? Mardin’de hüküm süren son Artuklu sultanı. Mimari olarak ve konum olarak benim ilgimi çok çekmişti. Kız Meslek Lisesi’nden daha çok mutlu ettiğini söyleyebilirim. Medrese, yıldız tonozuyla, kendine has koridoru ve mihrabıyla iyi dizaynedilmiş bir medrese.

20180421_150900-e1526833958798.jpg

irls’ Vocational High School was so close to Zinciriye Madrasa, so my second visit was to there. The reason why it’s known as Zinciriye Madrasa is Melik Necmeddin İsa was imprisoned after the battle with Timur. Then, Who is Melik Nureddin Isa? He was the last Artuqid Sultan ruling in Mardin. It’s architecture and location affected me so much. You can see Zinciriye even far away from, it can be seen from almost everywhere. The Madrasa was a very well decorated madrasa with its stellar vault, corridor and mihrab. All of them was decorated with inlaid designs. It’s mimbar is made of cut stone.

I saw a way to the Mardin Castle direction, I walked a minute and then I saw a child and I asked to him if there is something worth to see or not. After his answer, I walked back to madrasa, because I should do my visits not to be sorry later.

IMG-20180421-WA0004

Yalnız çıktığım gezime tek devam etmekten tam da birazcık söylenmeye geçmiştim ki şöyle bir şey oldu. Zinciriye Medresesi’ni gezdikten sonra hem su içmek için hem de kahvaltıdan sonra gezdiğim yerleri işaretlemek ve bilinçli gezmek, bir yeri atlamamak için turizm bürosundan almış olduğum şehir haritasının medresenin önüne park etmiş araçlarının birinin bagaj kapağının üstüne koydum kalemimi çıkardım ve işaretlemeye başladım.

20180421_133241

The moment I started to grumble about going on my trip alone – something happened. I was ticking where I went the places in my city map using a parked car’s deck lid in front of the madrasa to trip better- without being regretful after the trip.

O sırada günün geride kalan kısmını birlikte gezeceğim günübirlik Mardin’i gezmeye gelmiş olan dört kişilik bir arkadaş topluluğuyla tanıştım. Biraz rehber gibi ama aslında şehri benim de ilk defa gezdiğim gerçeğiyle zinciriye Medresesinin hemen altındaki yoldan canımızın istediği sokakları arşınlayarak dün gidemediğim o Sabancı Müzesi’ne doğru araya bir de Menengiç kahvesi sıkıştırarak, bir kediye de su vererek Mezopotamya manzarasındaki o tarih kokan sokaklarda gezdik.

20180421_135435.jpg

I met a group of friends who came to Mardin as a daily trip. The group was consisted of four people. Like a bit as a guide, I walked among the old streets, but that was my first visit to the beautiful city. I also drank a cup of Menengiç coffee in a coffee in a short break and continued within the direction to Sabancı Museum. I also feed a cat who was thirsty.

IMG-20180421-WA0057

20180421_143426

Müzeden sonraki durak, Latifiye Camii ile Mardin Protestan Kilisesi’ne gittim ve hatta ibadete açık olan bu kilisede bu tatlı kız fotoğraf çekerken koşarak gelip kadrajımın en güzel yerine oturdu, bu bile yetmezken bir de poz verdi bana. 🙂

Next visit after the museum was Latifiye Mosque and Mardin Protest Church. I also the beautiful girl came and joined in my photo with her lovely smile.

20180421_144917

Sohbet muhabbet ederken arkadaşların Diyarbakırlı olduğunu öğrenince daha mutlu oldum çünkü Diyarbakır’ı da henüz gezmemiştim ve gitmek için can attığım yerlerden biriydi. 🙂 Bir sonraki uğrak noktamız Kırklar ( Mor Behram ve Kız Kardeşi Saho) Kilisesi oldu. Bu kilise de ibadete açıktı ve mimari olarak gerçekten de güzeldi.

20180421_133501.jpg

While talking to my new friends, I got learnt that they all are from Diyarbakır – I didn’t go there yet, so I asked lots of questions-. It is also in my go-to-list. Next visit was Kırklar (Mor Behnam and His Sister Saro) Church. The church was also open to worship. The church was also very impressive in architectural.

20180421_1603311.jpg

How can I forget you children 🙂 Sizleri nasıl unutabilirim çocuklar.
I also get a kiss from far away 🙂 Uzaktan öpücüğümü de aldım.

20180421_182600.jpg

Arkadaşlarla ayrıldıktan sonra, sırt çantamdan tanıyıp şehiriçi minibüsünden inmiş Uçurtma Festivali’nde tanışmış olduğum arkadaşlarımdan bir tanesi ‘ben seni her yerde görmek zorunda mıyım?’ önümü kesti. Artık akşam yemeği vakti geldiğinde bir arkadaşımızın yeri olan Cumbalı Ev Restaurant’a gidip kendisinin hazırladığı tadlara bakabilme fırsatı da yakaladım. Ardından demin önümü kesen arkadaşımla da yemek sonrası çay-kahve içmek için yine orada manzarası güzel olan bir kafede oturup sohbet ettik. Ondan da ayrıldıktan sonra, günü yine Mardin’de edindiğim arkadaşlarımdan birtanesinin evinde konaklama kararını verip Mardin’i gezmeye ve/veya keşfetmeye daha bir yeni başlamış oldum diyebilirim çünkü daha Dara’yı görmemiştim.

After leaving from those friends with a daily tour in Mardin, I met another friend who recognised me with my yellow-backpack (saricanta) and got off the bus to say hi to me. She asked me if she had to see me in everywhere. We drank a cup of tea in a good location to see mesopotamia. Then, I went to a friend’s resaturant Cumbalı Ev Restaurant -whose chef is my friend, Dimret-. I got a chance both to meet to him and taste his yummy tastes. I decided to stay one more day in Mardin because I would visit to Dara Antic City tomorrow.

IMG-20180421-WA0111
saricanta

Categories: travel

2 replies »

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Live Simple, Enjoy more – Saricanta.com on WordPress.com
%d bloggers like this: